Jastrychy cementowe MC – najlepsza technologia na rynku!

06.12.2021

Jastrychy cementowe marki MC to najwyższa jakość na rynku i wysoki komfort stosowania. Sprawdzony skład i wypróbowana technologia systemów jastrychowych MC sprawiają, że wylewka jastrychowa (płynny jastrych cementowy) układa się z łatwością, a efekt końcowy spełnia oczekiwania najbardziej wymagających. Korzystanie z wypróbowanych technologii MC podczas montażu ogrzewania podłogowego znacznie skraca czas realizacji zadania i ułatwia jego wykonanie. Nasz jastrych betonowy to prosty do przygotowania i rozprowadzania – kompozyt samopoziomujący o doskonałej konsystencji. Dzięki temu precyzyjnie wyrównuje wszelkie różnice poziomu i zagłębienia w podłożu oraz szczelnie wypełnia przestrzenie między przewodami rurek grzewczych. Szybkie schnięcie i wysoka wytrzymałość początkowa, jak i końcowa, wysoka gładkość powierzchni bez konieczności jej zacierania – to znaki rozpoznawcze naszych jastrychów. Polecamy również bogatą ofertę dodatków do jastrychów cementowych: preparatów regulujących poziom wilgotności, wzmacniaczy, przyspieszaczy, żywic itp. Oferta MC zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających klientów.

Jastrychy cementowe – przeznaczenie i cechy wylewki

Jastrych, a wylewka

Branża budowlana, jak każda inna posługuje się nomenklaturą fachową na określenie różnych rodzajów materiałów, narzędzi i procesów technologicznych. Niekiedy jednak nawet pracownicy z wieloletnim doświadczeniem muszą się chwilę zastanowić, gdy np. użyjemy nazwy„rakla” na określenie tzw. „lizaka”, czyli szpachli do wyrównania powierzchni. Wśród niespecjalistów pytanie, o to czym się różni i wylewka od jastrychu wcale nie należy do rzadkich. Jastrych cementowy (płynny) to nic innego jak wylewka – czyli mokra mieszanka cementowa o właściwościach samopoziomujących, stosowana do wyrównywania różnic w poziomach i nierówności powierzchni stropów, płyt betonowych itp.

Jastrych płynny i suchy

Jastrychy dzielimy na płynne i suche – w zależności od miejsca, w którym mają być położone stosuje się odpowiednią technologię. Na przykład na poddaszach, gdzie chcemy zmniejszyć obciążenie stropu lub drewnianej konstrukcji stosujemy jastrych suchy, który tworzymy poprzez warstwowe ułożenie gotowych płyt: płyt gipsowo-kartonowych, cementowych, gipsowo-włóknowych, OSB i MFP itp. Niestety, ze względu na koszt gotowych płyt cena wykonania suchego jastrychu znacznie przewyższa koszt płynnych jastrychów betonowych.

Jastrychy płynne występują w postaci mokrych mieszanek i ze względu na różnice składu chemicznego oraz przeznaczenie możemy je podzielić na kilka podstawowych rodzajów:

  • cementowy
  • magnezjowy
  • anhydrytowy
  • asfaltowy
  • epoksydowy

Jastrychy cementowe – przeznaczenie wylewki i możliwości jej wzmocnienia

Wylewki jastrychowe stanowią podstawę stropów i podłóg, układa się na nich parkiety, panele i kafle. Ze względu na bardzo dobry stosunek ceny jastrychu cementowego do uzyskiwanej jakości oraz łatwość układania – ten rodzaj wylewki należy do najpopularniejszych. Jastrych betonowy (cementowy) stosuje się we wszelkich wnętrzach do wyrównywania podkładów powierzchni podłogowych. Ten rodzaj wylewki jest szczególnie korzystny podczas zakładania ogrzewania podłogowego, z uwagi na skuteczne, dokładne rozprowadzenie materiału wokół przewodów grzewczych. Kolejnym walorem jastrychu betonowego jest bardzo wysoka gładkość powierzchni po wyschnięciu wylewki oraz wytrzymałość jastrychu na ściskanie, odporność na zmienne temperatury.

Jak przyspieszyć proces schnięcia wylewki jastrychowej?

Ze względu na konsystencję płynnego jastrychu cementowego podczas układania wylewki zawsze pojawia się pytanie o czas jej schnięcia i uzyskania odpowiednich parametrów wytrzymałości, umożliwiających kontynuację procesów. Jastrych wysycha dzięki dwóm zjawiskom: pierwszy to hydratacja, czyli chemiczny proces wiązania wody z cementem, drugi to oczywiście odparowywanie nadmiaru wody. System Powersreed MC aktywnie przyspiesza nawodnienie jednocześnie zmniejszając nadwyżkę wody. Proces ten gwarantuje również osiągnięcie optymalnych wskaźników początkowej i końcowej wytrzymałości jastrychu. Dodanie preparatu Powersreed MC do mieszanki jastrychowej znacznie skraca proces technologiczny.

Jak wzmocnić jastrychy cementowe i zadbać o konserwację wylewki?

Problem ponownego zawilgocenia gotowego już jastrychu może się pojawić na skutek wielu czynników. Poziom wilgoci wylewki zależy więc od warunków atmosferycznych, ilości prowadzonych w pomieszczeniu mokrych robót (tynkowania, nakładania gładzi, malowania) oraz sposobu zabezpieczenia powierzchni. Problemów tych można uniknąć stosując dodatek do jastrychów betonowych Easyscreed RS. Ten niezwykle skuteczny i łatwy w dozowaniu środek poprawia również obrabialność jastrychu cementowego. Biorąc pod uwagę, że wyjściowa cena wykonania jastrychu jest niska w stosunku do osiąganych wyników, warto zainwestować w dodatkowe preparaty wzmacniające marki MC.

Jastrychy cementowe MC – najlepsza technologia na rynku!
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123