Ponad 50 lat MC-Bauchemie - od niemieckiego przedsiębiorstwa do gracza na globalnym rynku

A brief history of MC-Bauchemie

Firmę założył w 1961 roku w Essen Heinrich W. Müller (*1915/†2010). W 1963 roku wybudował w Bottrop, mieście sąsiadującym z Essen, zakład produkcyjny dodatków do betonu i zapraw. Firma rozwijała się dynamicznie przez kolejne lata. W latach 70-tych firma MC rozwija działalność na całym terenie Niemiec. Początek ekspansji firmy poza granice Niemiec ma miejsce w 1970 roku wraz z utworzeniem spółki we Francji. 

Ekspansja w Europie i na świecie

Po dołączeniu synów założyciela przedsiębiorstwa, dr. inż. Clausa-Michaela Müllera i dr. Bertrama Rüdigera Müllera (*1952/†2012) do Zarządu Spółki, MC-Bauchemie coraz dynamiczniej rozwija się w Europie. Począwszy od siostrzanej firmy w Irlandii, od połowy lat 80-tych powstaje szereg spółek-córek w całej Europie, a nawet jeszcze dalej. W styczniu 1985 roku MC zakłada pierwszą spółkę poza Europą w Nowym Bombaju w Indiach, by stamtąd dalej rozwijać się na rynkach azjatyckich.


Po upadku „żelaznej kurtyny“ 

Po okresie przemian politycznych w Europie Wschodniej i zjednoczeniu Niemiec,  MC rozpoczyna w 1990 roku budowę sieci dystrybucyjnej we wschodniej części Niemiec, a w ciągu kolejnych lat dystrybucję i produkcję w krajach byłego bloku wschodniego. Równocześnie rozwijana jest dalej działalność w Europie Środkowej i Zachodniej.


Dalszy rozwój firmy na arenie międzynarodowej 

Na przełomie tysiąclecia dokonuje się dalszy rozwój firmy MC na arenie międzynarodowej: wraz z filią firmy w Brazylii stworzono własną bazę produkcyjną dla Ameryki Południowej, a na Tajwanie utworzono kolejną spółkę, która uczestniczyła w realizacji największego projektu w kraju, budowie linii kolei szybkobieżnych (High Speed Railway). W połowie 2012 r. firma MC powołuje własną spółkę w Gwinei, by wejść na rozwijający się rynek w Afryce Zachodniej.


Od niemieckiego przedsiębiorstwa do gracza na globalnym rynku: od 25 do ponad 2500 pracowników 

Dziś to średniej wielkości przedsiębiorstwo, które zaczynało w 1961 roku od 25 pracowników, zatrudnia ponad 2500 osób w ponad 40 krajach świata. Pracownicy MC służą profesjonalnym doradztwem projektantom, wykonawcom oraz użytkownikom budowli i instalacji, jak też firmom wykonawczym na całym świecie – od Ameryki Południowej po Europę, Bliski Wschód i Afrykę, po Azję Południowo-Wschodnią.