La Seine Musicale – wizjonerski architektonicznie symbol Paryża

Fassadenveredelung der Seine Musicale

Paryż wzbogacił się o dodatkową atrakcję: po 3 latach realizacji,w kwietniu 2017, została zakończona budowa sali koncertowej – La Seine Musicale. Obiekt kosztował 170 mln EUR i został usytuowany na małej wyspie Sekwany o nazwie Seguin, na zachód od Paryża, w pobliżu Boulogne-Billancourt. Budowla już wielokrotnie została wyróżniona za swoją odważną, wizjonerską architekturę. Swój wkład w wygląd zewnętrzny tego prestiżowego projektu miała również firma MC-Bauchemie. 

Ta futurystyczna budowla o powierzchni 36 tys.m² posiada audytorium z 1150 miejscami oraz salę eventową, liczącą 6 tys. miejsc. Prezentowane mają tu być wszystkie rodzaje muzyki. Ponadto znajduję się tu pomieszczenie do prób dla muzyków, liczne studia nagraniowe oraz tarasy a także restauracja. Z czwartego piętra można podziwiać niczym niezakłócony widok na okolicę. Podczas targów MIPIM w Cannes w 2015 to niestandardowe przedsięwzięcie budowlane otrzymało nagrodę Best Futura Project Award a rok wcześniej odznaczenie Biodivercity.

Za projekt i realizację odpowiedzialni byli: departament Hauts-de-Seine, konsorcjum „Group Tempo lle Seguin”, do którego należą firmy Bouygues Construction, Sodexo, OFI Infrav ia oraz francuska telewizja publiczna TF1. Architektonicznie La Seine Musicale przypomina wycieczkowy statek parowy. Projekt został wykonany przez Francuza Jean de Gastines oraz japońskiego znanego architekta Shigeru Ban, mistrzów budownictwa, odpowiedzialnych również za projekt Centre Pompidou w Metz. Koncepcja projektu La Seine Musicale obejmuje energetyczną samowystarczalność,stąd szklana fasada w kształcie kuli w centralnej części budowli, poskramiająca promienie słoneczne: fotowoltaiczny żagiel porusza się zgodnie z ruchem słońca.

Z perspektywy lotu ptaka szklany dach wygląda jak ptasie gniazdo, co idealnie współgra ze środowiskiem naturalnym wyspy oraz z pokrytym zielenią dachem budynku. Kontrastem tej centralnej części budynku jest imponująca fasada z betonu architektonicznego, otaczająca budynek, stanowiąca estetyczną symbiozę szkła oraz betonu.

Wysokie wymagania w stosunku do fasady z betonu architektonicznego

Budowa fasady z betonu architektonicznego nie jest łatwa. Optyczne niedoskonałości, tj. pory,
jamy żwirowe, przebarwienia, różne odcienie betonu, zmatowienia zdarzają się bardzo często i zaburzają ostateczny efekt budowli. Z uwagi, że jakość
betonu w przypadku tego budynku miała kluczowe znaczenie inwestor oraz architekci zdecydowali się na udoskonalenie fasady, poprzez zastosowanie
produktów oraz know-how firmy MC-Bauchemie.

Mocne wejście

W styczniu 2017 firma wykonawcza Bouygues Construction zleciła wykonanie powierzchni próbnych różnym oferentom. Z uwagi, że otwarcie sali koncertowej miało odbyć się za trzy miesiące
czynnik czasu zaczął odgrywać tu decydującą rolę.W pojedynku zwyciężył system produktowy firmy MC, doceniony nie tylko z uwagi na jakość ale również szybkość działania.

System MC składający się z drobnoziarnistych szpachli z rodziny Emcefix (MC-Powertop), dodatków do szpachli w różnych kolorach – Repacryl oraz transparentnej ochrony ant- graffiti MC-Color Proof vision został wbudowany przez specjalistyczną firmę wykonawczą Concreat z Belgii, która dołożyła wszelkich starań, aby odbyło się to w możliwie najkrótszym czasie. Po pomyślnym odbiorze powierzchni próbnej rozpoczęły się prace nad projektem i w krótkim czasie nabrały tempa: w ciągu ośmiu tygodni reprofilacji, kosmetyce oraz ochronie zostało poddanych 9 tys. m² powierzchni betonowych.

Teraz scena należy do Emcefix, Repacryl i MC-Color

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża kolejnym etapem było wypełnienie porów, jam skurczowych,jak również spoin szalunkowych i wszelkich innych niedoskonałości szpachlami z serii Emcefix Spachtel F (MC-Powertop). Aby osiągnąć pożądany odcień szpachli, najbardziej zbliżony do koloru betonu, zmieszano 3 różne odcienie szpachli, tj.weiss, grau oraz anthrazit. Ponadto w celu uzyskania jeszcze lepszej homogeniczności i jakości optyki betonu architektonicznego na całej powierzchni zastosowano dodatek do szpachli o nazwie Repacryl.MC we współpracy z firmą Contreat stworzyła specjalną mieszaninę z trzech różnych odcieni dodatku Repacryl, tj. grau, betongrau i hellgrau, która nie tylko wpłynęła na poprawę jakości powierzchni betonowej ale również zabezpieczyła ją przed wpływem promieni UV, czynników pogodowych oraz zmianą barwy. Kolejnym krokiem było zabezpieczenie powierzchni betonu La Seine Musicale do wysokości 3 m (w sumie 3000 m²) bezbarwną powłoką, chroniącą przed graffiti, o nazwie MC-Color Proof Vision. Dzięki temu zabiegowi fasadę można bez problemu wyczyścić, również uporczywe zabrudzenia graffiti można łatwo usunąć, co w przypadku budynków na otwartej przestrzeni jest niewątpliwie ogromną zaletą.

Finałowe crescendo z MC

Około 150 m² posadzki w obszarze wejścia zostało pokrytych specjalną powłoką MC-Floor TopSpeed. Ta barwna, szybkoschnąca powłoka na bazie innowacyjnych żywic stanowi skuteczną ochronę betonu przed ścieraniem i zarysowaniami oraz przedłuża żywotność posadzki.

„Dzięki udanej międzynarodowej współpracy pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w projekt możliwe było sprostanie temu wyzwaniu w Paryżu, wywiązując się z narzuconych terminów i gwarantując dobrą jakość usługi.” – mówi Walter Devue, Regional Manager Western Europe 2, odpowiedzialny za kraje tj. Francja i Belgia, chwaląc współpracę pomiędzy pracownikiem z MC-Francji, p. Lucasem Loupe, p. Peter Gaillez (MC-Belgia) oraz dr Jany Schütten (Global Product Managment Concrete Cosmetic), jak również pomiędzy architektem oraz belgijskim wykonawcą firmą Contreat. Firma Contreat została przeszkolona w technice aplikacji zaproponowanego systemu przez doświadczonego technika zastosowań firmy MC, p.Uwe Straucha, co z pewnością również miało niemały wkład w powodzenie projektu.

I tak w kwietniu 2017 roku nastąpiło otwarcie tej muzycznej świątyni w pełnym blasku, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz a uświetnił je koncert Boba Dylana.