Chemia budowlana – podział, charakterystyka, zastosowanie

17.10.2022

Branża budowlana cały czas się rozwija, a co za tym idzie, na rynku pojawia się nowa chemia budowlana, którą wyróżniają coraz lepsze właściwości. Rodzaje chemii budowlanej pozwalają na dostosowanie preparatów do konkretnych usług i dziedzin budownictwa, w których się je wykorzystuje. Zastanawiasz się, które produkty chemii budowlanej cieszą się w tej chwili największym zainteresowaniem i na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Podpowiadamy.

Co to jest chemia budowlana?

Chemia budowlana to specjalistyczne produkty, których używa się w trakcie prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Ta grupa preparatów pozwala wykonywa różne czynności takie jak wyrównanie powierzchni, montaż różnego rodzaju elementów czy uszczelnienie wybranej powierzchni. Ogromne znaczenie dla prac remontowo-budowlanych ma właściwe dobranie chemii, dzięki któremu można uzyskać odpowiedni efekt.

Chemia budowlana – rodzaje preparatów

Podstawowy podział chemii budowlanej to rozróżnienie produktów według sposobu ich zastosowania. W tym zakresie wyróżnia się:

  • mieszanki suche,
  • masy gotowe do użycia,
  • substancje powłokowe.

Mieszanki suche to różnego rodzaju środki, dzięki którym można łączyć wybrane elementy. Przykładem jest np. Oxal TKM-HS, czyli trasowo-wapienna zaprawa tynkarsko-murarska. Oprócz zaprawy do tej kategorii można zaliczyć również specjalistyczne gładzie oraz wytrzymałe kleje budowlane o uniwersalnych właściwościach.

Gotowe masy to przede wszystkim tynki, ale również różnego rodzaju silikony oraz okładziny. W ich przypadku bardzo ważne jest rozróżnienie produktów ze względu na przeznaczenie. Część z nich nadaje się wyłącznie do używania w pomieszczeniach suchych. Inne są dodatkowo wytrzymałe na wilgoć.

Trzecia kategoria to specjalistyczne środki tworzące powłoki ochronne. Są to m.in. farby, ale również grunty, np. MC-DUR 1177 WV-A. W ich przypadku bardzo ważnym parametrem często jest przyczepność na lekko wilgotnych powierzchniach. Dlatego podczas wyboru preparatu, warto zwrócić uwagę na tę właściwość.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie chemii budowlanej?

Produkty chemii budowlanej pozwalają uzyskać konkretne efekty podczas prac. Rodzaje chemii budowlanej dostępne na rynku są dostosowane do konkretnych powierzchni, co należy uwzględnić podczas ich zakupu. Wybierając konkretne produkty chemii budowlanej, warto także kierować się właściwościami preparatów, co czasem wiąże się z wyższą ceną produktu.

 

 

Chemia budowlana – podział, charakterystyka, zastosowanie
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123