Impregnacja betonu

24.11.2021

Beton, podobnie jak inne materiały, może ulegać degradacji pod wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Aby zachować jego właściwości na długo, a także sprawić, że elementy wykonane z niego będą się estetycznie prezentować, warto zastosować odpowiednio dobrane impregnaty do betonu. Takie produkty nie tylko tworzą na powierzchni warstwę hydrofobową, ale mogą wykazywać także inne, niezwykle korzystne właściwości. Jak przeprowadzić impregnację betonu i jakie preparaty wybrać?

Impregnacja betonu – dlaczego warto ją zastosować?

Impregnat do betonu to substancja, która zabezpiecza jego powierzchnię przed działaniem czynników zewnętrznych. Takie produkty występują w wielu wariantach, dlatego przed zaplanowaniem impregnowania betonu, zawsze należy dobrać preparat do konkretnych potrzeb. Przykładowo – nie każdy środek sprawdzi się w zastosowaniach zewnętrznych.

 

Jakie wymierne korzyści można zaobserwować, stosując impregnaty? Są to m.in.:

 • wzmocnienie struktury,
 • ograniczenie pylenia,
 • większa odporność na ścieranie,
 • zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci,
 • nadanie połysku lub wzmocnienie koloru,
 • ograniczenie osiadania zanieczyszczeń.

To tylko niektóre zalety przeprowadzenie impregnowania betonu. Takie działania są szczególnie polecane w przypadku elementów betonowych znajdujących się na zewnątrz budynków, a także w miejscach najbardziej narażonych na degradacje, na przykład na podłogach lub ścianach w łazience czy kuchni.

 

Impregnaty do betonu – jakie wybrać?

Impregnaty do betonu różnią się między sobą właściwościami, umożliwiając użytkownikom wybór produktu, który w pełni sprosta ich oczekiwaniom. Przykładowo, niektóre produkty mogą zmieniać kolor powierzchni, a inne są zupełnie niewidoczne. Dzięki temu można przeprowadzić taką impregnację betonu, która da nie tylko korzyści praktyczne, ale także pozwoli uzyskać pożądany efekt wizualny. Podczas zakupu impregnatu do betonu przede wszystkim zwróć uwagę na rekomendowane zastosowania. To pozwoli Ci najlepiej wykorzystać potencjał takich preparatów.

 

Impregnaty betonu – dostępne warianty

Wśród impregnatów do betonu największą popularnością cieszą się te o właściwościach hydrofobowych. Woda jest substancją, która nie tylko sama w sobie szkodzi powierzchniom betonowym, ale również ułatwia ich degradację przez inne czynniki. Dwiema podstawowymi grupami środków do zabezpieczania betonu są impregnaty:

 • penetrujące,
 • powłokowe.

 

Dostępne są także produkty o specjalistycznych zastosowaniach. Należą do nich między innymi preparaty:

 • poprawiające kolor,
 • antygraffiti,
 • zabezpieczające przed korozją biologiczną,
 • do stosowania na zewnątrz.

 Jeśli nie wiesz, jaki impregnat betonu najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku, skorzystaj z porady eksperta.

 

Impregnaty do betonu poprawiają jego właściwości i zabezpieczają powierzchnię przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak działanie promieni UV, opady czy zmienne temperatury. MC-Color Proof pure redukuje wchłanianie wody, a tym samym chroni beton przed powstawaniem uszkodzeń podczas silnego mrozu. Bezbarwny impregnat do betonu jest niewidoczny na powierzchni, dlatego nie zmienia walorów wizualnych elementu, który zostanie nim pokryty.

 

Impregnat do betonu na zewnątrz – dlaczego warto?

Beton, choć należy do materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia, może być narażony na degradację w wyniku działania szkodliwych substancji i niekorzystnych warunków – np. wilgoci, mrozu czy promieni słonecznych. Są na to narażone przede wszystkim powierzchnie znajdujące się poza budynkami, dlatego impregnat do betonu na zewnątrz pomoże je ochronić i przedłuży ich żywotność. Warto zdecydować się na jego aplikację szczególnie wtedy, gdy powierzchnia będzie poddawana działaniu soli odladzających. MC-Color Proof pure nie dopuszcza do wnikania ich składników do porów betonu, dzięki czemu chroni przed degradacją i powstawaniem mikrouszkodzeń. Warto podkreślić, że ten bezbarwny impregnat do betonu nie zaburza naturalnego wysychania betonu, ponieważ tworzy warstwę przepuszczalną dla pary wodnej.

 

Impregnat do betonu bezbarwny – wszechstronne zastosowanie

Bezbarwny impregnat do betonu sprawdzi się w wielu miejscach – można stosować go wnętrz i na zewnątrz. Jest polecany szczególnie do tych powierzchni, które są narażone na bezpośrednie działanie słońca, deszczu, mrozu, ale także substancji chemicznych. Po wyschnięciu staje się całkowicie niewidoczny, dlatego nie musisz się obawiać o zmianę wyglądu betonowych elementów. Impregnat do betonu na zewnątrz jest wygodny w aplikacji – możesz nakładać go wałkiem lub metodą natryskową.

 

Impregnat do betonu na zewnątrz MC-Color Proof pure uzyskał liczne certyfikaty, które potwierdzają jego efektywne działanie. Jeśli szukasz wszechstronnego i skutecznego produktu, ten bezbarwny impregnat do betonu z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

 

Impregnacja betonu
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123