Materiały uszczelniające do betonu
17.08.2022
Stosując właściwie dopasowane preparaty, możliwe jest wytworzenie warstwy izolacyjnej zabezpieczającej powierzchnię. Jakie środki, które skutecznie zabezpieczają beton przed wodą, są dostępne na rynku? Czy ich aplikowanie wymaga pomocy specjalistów? Sprawdź najważniejsze informacje.
Czym jest uszczelnienie betonu?
Beton jest niezbędnym materiałem w większości prac budowlanych czy remontowych. Jego główną zaletą jest bardzo duża wytrzymałość, co w wielu sytuacjach czyni go wręcz niezastąpionym – zwłaszcza jeżeli chodzi o elementy konstrukcyjne. Z uwagi na swoją strukturę może być poddawany dużym obciążeniom bez obaw o jego uszkodzenia. Materiał ten nie jest jednak idealny, a jego największą wadą jest powstawanie zniszczeń po długotrwałym kontakcie z wodą. Woda może stopniowo go wypłukiwać, przez co tworzą się w nim ubytki.
Rozwiązaniem tego problemu jest dobre uszczelnienie betonu. Dzięki niemu w skuteczny sposób można zabezpieczyć powierzchnię przed inwazyjnym działaniem cieczy. Zabezpieczenie betonu przed wodą jest konieczne, jeżeli konstrukcja ma pozostać nienaruszona przez szereg kolejnych lat. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się uszczelniacz, jakim jest masa uszczelniająca wodoszczelna do betonu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, ponieważ podobnych artykułów na rynku jest bardzo dużo.
Dlaczego warto wykonać uszczelnianie betonu przed wodą?
Uszczelnienie betonu jest konieczne, jeżeli chcemy uzyskać izolację, która zapewni pełną ochronę przed wodą. Procedura uszczelniania wykonywana jest szczególnie w przypadku tarasów oraz balkonów, dzięki czemu zapewnia się należytą ochronę elementom wystawionym na działanie wody. Brak właściwie wykonanej izolacji może powodować degradację materiału, co prowadzić będzie do jego stopniowego pękania. W ostateczności uszkodzony element będzie nie tylko wyglądał mało estetycznie, ale np. w przypadku balkonów, może być to również realne zagrożenie dla zdrowia czy życia osób, które się na nim znajdują.
Dodatkowo zadbanie o betonowe elementy odpowiednio wcześnie skutecznie chroni właścicieli przed poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z ich naprawą. Jeżeli są w dobrym stanie – nie ma konieczności ich odnawiania, które wiązałoby się z niemałym wydatkiem.
Co dodać do betonu, żeby nie przepuszczał wody?
Podczas prac zabezpieczających elementy betonowe, konieczne jest właściwe dopasowanie środków do powierzchni, na której będą wykorzystane. Wyróżnia się między innymi:
- powłoki bitumiczne modyfikowane polimerami,
- hydroizolacje reaktywne,
- zaprawy uszczelniające,
- taśmy uszczelniające,
- inne produkty.
Powłoki bitumiczne wzbogacane domieszką polimerów są nie tylko elastyczne i trwałe, ale przede wszystkim skutecznie zabezpieczają elementy betonowe przed przedostawaniem się do nich wilgoci. Zależnie od zapotrzebowania możliwe jest wybranie jednej z wielu mas, która idealnie spełni oczekiwania względem jakości wykończenia. Dostępne są między innymi warianty, które nanosi się na powłokę betonu za pomocą szpachli czy pędzla, ale również te, w których wykorzystuje się nowoczesne metody natryskowe. Jest to szczególnie istotne, kiedy trzeba zabezpieczyć duże powierzchnie betonowe. Część oferowanych powłok bitumicznych dostępnych jest w wersjach jedno- lub kilkukomponentowych. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej efektywności prac budowlanych, można zdecydować się na mieszanki szybkoschnące. Przykładem dobrej jakościowo powłoki bitumicznej jest Nafuflex High Performance – wysokoelastyczna, dwukomponentowa masa wzbogacona dodatkowo polimerami.
Hydroizolacje reaktywne określa się również mianem zielonych mas uszczelniających. Materiał ten idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie higieny. Ten typ uszczelnienia wykorzystuje się między innymi w miejscach, gdzie beton może stykać się z wodą gruntową. Zastosowanie uszczelnienia, jakim jest hydroizolacja reaktywna, nie wpływa negatywnie na środowisko, jednak skutecznie zabezpiecza materiał przed uszkodzeniami.
Masa uszczelniająca wodoszczelna do betonu w postaci zaprawy określana jest również mianem szlamu do hydroizolacji. Ten materiał jest dostępny w dwóch wariantach. Szlam może być wzbogacony o minerały lub modyfikowane polimery. Jednym z polecanych produktów w tej kategorii jest MC-Proof 501 flex. Jest to dwukomponentowa substancja o dużej elastyczności.
Taśmy uszczelniające to elementy używane do uszczelniania przerw roboczych. Sprawdzają się idealnie do zakotwienia w konstrukcjach betonowych, gdzie połączą ze sobą poszczególne elementy. Miejsce łączenia elementów betonowych są szczególnie narażone na przedostawanie się pomiędzy nie wody. Zastosowanie taśm skutecznie chroni te obszary. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że taśma powinna być właściwie dopasowana do planowanych prac uszczelniających. Dla przykładu: MC-FastTape to laminowana taśma uszczelniająca z termoplastycznego elastomeru, która ma właściwości wodoszczelne, a jej montaż jest niezwykle szybki i prosty. Sprawdzi się idealnie w uszczelnianiu łączeń, dylatacji czy narożników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Wybór produktów w tej kategorii jest jednak zdecydowanie większy.
Czym charakteryzuje się dobra masa wodoszczelna do betonu?
Zabezpieczenie betonu przed wodą wymaga zastosowania właściwie dopasowanego preparatu, który będzie odpowiadał wymaganiom konstrukcyjnym. Jednym z często wykorzystywanych środków jest specjalna masa wodoszczelna, która tworzy nieprzepuszczalną barierę dla cieczy i tym samym stwarza idealne warunki dla betonu. Zależnie od przeznaczenia masa może być wykonana z wykorzystaniem różnych dodatkowych składników, które należy dopasować do miejsca aplikacji.
Przykładem masy spełniającej najwyższe standardy uszczelniania jest MC-Expert Proof. Ten produkt wyróżnia się tym, że bardzo szybko wysycha. Pozwala to na znaczne przyspieszenie prac budowlanych. Istotna jest w tym przypadku również duża elastyczność oraz specjalna konsystencja, dzięki której możemy stosować preparat za pomocą szpachli lub traktować jako farbę. Utworzona przy jego pomocy powłoka jest odporna na działanie promieni słonecznych.
Jaki uszczelniacz do betonu na zewnątrz sprawdzi się najlepiej?
Planując prace uszczelniające na elementach betonowych znajdujących się na zewnątrz, należy zastosować preparaty – masy, taśmy czy zaprawy – przystosowane do tego typu aplikacji. Masa przeznaczona do uszczelniania elementów betonowych na zewnątrz, oprócz standardowych właściwości ma również zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo powinna cechować się wytrzymałością na zmienne warunki pogodowe, w tym promieniowanie słoneczne. Dzięki temu zyskuje się pewność, że nie ulegnie ona stopniowej degradacji, co mogłoby doprowadzić do przeciekania.
Czy zabezpieczenie betonu przed wodą można wykonać samodzielnie?
Prace związane z nakładaniem preparatów uszczelniających na beton wykonywane są na wczesnych etapach budowlanych. Pomimo stosunkowo łatwej aplikacji, zaleca się jednak, aby ich nakładaniem zajęli się profesjonaliści. Nie tylko dysponują oni odpowiednimi narzędziami – np. pistoletami natryskowymi – ale przede wszystkim umiejętnościami w zakresie aplikacji. Jest to szczególnie istotne przy łączeniach elementów betonowych czy dylatacjach. To właśnie te miejsca są szczególnie narażone na przepuszczanie wody. Brak właściwie wykonanego zabezpieczenia może prowadzić do pojawienia się przecieków.
Czy uszczelnianie betonu przed wodą to duży wydatek?
Uszczelnienie betonu to zdecydowanie mniejszy wydatek niż naprawa wszelkich szkód wyrządzonych przez nieszczelności oraz przedostawanie się wody w głąb betonowych elementów. Cena związana z zabezpieczeniem zależy natomiast przede wszystkim od zastosowanego środka. Na wysokość ostatecznego rachunku wpływa również powierzchnia. Uszczelnienie balkonu jest zdecydowanie mniejszym wydatkiem niż zabezpieczenie dużych tarasów czy garażu z kilkoma miejscami parkingowymi.
Produkty powiązane
-
Aktualności
Kliknij tutaj by przejść do sekcji News
-
Magazyn
Pobierz najnowsze wydania naszego magazynu dla klientów i pracowników MC aktiv.
-
Pobierz
Tutaj znajdziesz całą dokumentację produktów taką jak karty techniczne, karty charakterystyki, deklaracje właściwości użytkowych oraz ogólne warunki sprzedaży i materiały marketingowe.
-
Referencje
Kliknij tutaj, aby przejść do naszej biblioteki z projektami referencyjnymi
-
Kariera
Kliknij tutaj, aby przejść do sekcji kariera
-
Kontakt
Kliknij tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego