Naprawa betonu i nawierzchni betonowych

07.04.2022

Beton wydaje się jednym z solidniejszych i trwalszych materiałów konstrukcyjnych, ale, jak wszystko, podlega działaniu zmieniających się warunków atmosferycznych, obciążeniom, uszkodzeniom mechanicznym i wielu innym czynnikom, które przyspieszają jego zużywanie. Trzeba też mieć świadomość, że w przypadku starszych konstrukcji betonowych nie zawsze stosowano optymalny skład i proporcje mieszanki podczas produkcji betonu, co dodatkowo przyspiesza jego erozję. Na szczęście beton można naprawiać, a nawet więcej, poprawiać jego właściwości, także nośność konstrukcji betonowych.

Dzięki temu możemy ratować zabytki i naprawiać kosztowne budowle infrastrukturalne i techniczne, które w innym przypadku rozpadłyby się lub trzeba by było je wyburzyć. Nowoczesne techniki naprawy betonu i środki o profilowanej funkcjonalności pozwalają przywrócić, a nawet poprawić pierwotne właściwości każdej betonowej konstrukcji i powierzchni. Naprawa uszkodzeń może wymagać realizacji odpowiednich prac przygotowawczych. Wszystko zależy od rodzaju naprawianego betonu, stopnia jego degradacji oraz od efektu, jaki zamierza się uzyskać. W trakcie prac stosuje się różne środki chemiczne, które aplikuje się w drodze iniekcji lub powierzchniowo. Prace wykończeniowe realizuje się zazwyczaj poprzez ułożenie nowej betonowej warstwy wierzchniej. Układa się ją w formie wylewki na posadzkach lub natryskowo albo w formie szpachli nakładanej na ściany, stropy czy elewacje. W zależności od potrzeb można stosować typowe procesy obróbki mechanicznej nowych powierzchni betonowych i powłoki zabezpieczające oraz koloryzujące.

Naprawa betonu – na co zwrócić uwagę dobierając środki?

W każdym przypadku sposób wykonania naprawy dobiera się indywidualnie. Jak już wspomnieliśmy, pod uwagę trzeba wziąć stan konstrukcji i powierzchni oraz materiał, z jakiego została wykonana. To ważne, żeby mieć świadomość, że właściwości betonu zależą od kilku czynników, w tym:

 • od rodzaju cementu, który w tej mieszance pełni funkcję spoiwa,
 • od rodzaju zastosowanych kruszyw
 • oraz od udziału i rodzaju zastosowanych domieszek i dodatków.

Mając to na uwadze, warto zadać sobie pytanie, czy do realizacji prac w określonej skali lepiej zastosować standardowe środki do naprawy konstrukcji betonowych, czy skonsultować się z doradcami z branży, w celu doboru optymalnego rozwiązania, które zagwarantuje uzyskanie oczekiwanego efektu.

Dobrym przykładem jest oferta firmy MC-Bauchemie ze Środy Wielkopolskiej. Firma specjalizuje się w produkcji domieszek do betonów każdej kategorii,

 • środków do nadawania konstrukcjom i elementom betonowym oczekiwanych cech wytrzymałościowych,
 • środków do nadawania powierzchniom betonowym określonej estetyki,
 • produktów do pielęgnacji eksploatowanych powierzchni i konstrukcji betonowych.

MC-Bauchemie ze Środy Wielkopolskiej oferuje także pełen katalog produktów do naprawy betonu, w tym:

 • zabezpieczenia antykorozyjne,
 • powłoki wiążące,
 • drobne wypełniacze i zaprawy,
 • środki do reprofilowania konstrukcji żelbetowych.

Naprawa pęknięć betonu

Jednym z najczęstszych problemów podczas renowacji konstrukcji i powierzchni betonowych jest naprawa ubytków i pęknięć, które z czasem pojawiają się na powierzchni betonu. Przed przystąpieniem do naprawy pęknięć trzeba zidentyfikować powód powstania takiego pęknięcia. Pęknięcia mogą być spowodowane procesem osiadania konstrukcji lub innymi czynnikami. Trzeba też upewnić się, czy proces pękania nadal postępuje. Jeżeli tak, lepiej najpierw podjąć odpowiednie kroki zmierzające do jego powstrzymania lub poczekać aż się zakończy, o ile nie zagraża to konstrukcji.

 

Pęknięcia betonu to duży problem zarówno w przypadku nawierzchni i posadzek betonowych, jak i innych elementów konstrukcji betonowych. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do przystąpienia do naprawy, to kolejnym krokiem może być przygotowanie powierzchni. W trakcie konieczne może okazać się mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń, pyłu i drobin starzejącego się i skorodowanego betonu. Jeżeli w trakcie tego rodzaju prac odkryte zostanie zbrojenie konstrukcji, trzeba zadbać o prawidłowe jego zabezpieczenie, adekwatnie do warunków eksploatacji i wymogów przeciwpożarowych obowiązujących w danym obiekcie.

Naprawa posadzek i nawierzchni betonowych

Podczas napraw konstrukcji i powierzchni betonowych trzeba zastosować odpowiednie środki. Dobiera się je pod kątem optymalnego sposobu aplikacji, funkcjonalności i możliwości stosowania ich z innymi systemowymi produktami do renowacji betonu. W ofercie firmy MC-Bauchemie ze Środy Wielkopolskiej dostępne są dedykowane produkty do naprawy pęknięć konstrukcji betonowych w różnej skali.

 • Zabezpieczenia antykorozyjne konstrukcji betonowych – firma oferuje jedno i dwukomponentowe środki na bazie cementu. Produkty te gwarantują szybkie utwardzanie powłoki ochronnej, co pozwala znacznie skrócić czas pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw i ograniczyć czas realizacji prac naprawczych konstrukcji i posadzek betonowych. Produkty marki MC doskonale wiążą zwietrzałą strukturę starzejącego się betonu i skutecznie zabezpieczają ją przed postępującą degradacją. Środki dwukomponentowe Colusal MK stosuje się w celu uzyskania jednorodnej mineralnej powłoki antykorozyjnej. Jednokomponentowy Nafufill KMH czy Zentrifix KMH umożliwiają uzyskanie powłoki antykorozyjnej i warstwy sczepnej do bezpośredniego nakładania warstwy wykończeniowej.
 • Powłoki wiążące – do wiązania struktury starzejącego się betonu. To doskonałe rozwiązanie do szybkiego ograniczenia postępującego procesu wietrzenia i degradacji starzejącego się betonu. W ofercie firmy MC-Bauchemie dostępne są środki, które można aplikować na wszystkich powierzchniach, w tym na posadzkach, stropach, ścianach i elewacjach. Niektóre środki, takie jak Nafuflill BC można aplikować agregatem natryskowym inne, w tym wspomniane powyżej Nafufill KMH i Zentrific KMH to środki dedykowane do nanoszenia powłoki pędzlem.

W przypadku wątpliwości w kwestii doboru odpowiedniego środka do realizacji powłoki wiążącej i antykorozyjnej podczas naprawy posadzek, nawierzchni, elewacji i stropów betonowych można skorzystać z konsultacji z ekspertem firmy Mc-Bauchemie, który doradzi jak dobierać systemowe środki do naprawy posadzki betonowej w garażu oraz wielkopowierzchniowej hali garażowej czy magazynowej.

Naprawa murków i betonu architektonicznego

W każdym przypadku naprawa konstrukcji betonowej zaczyna się od oczyszczenia powierzchni i nałożenia odpowiedniej warstwy wiążącej na strukturę starzejącego się betonu. W ten sposób postępuje się w trakcie napraw murków betonowych i rozległych powierzchni betonu architektonicznego, którego estetyka przestaje spełniać stawiane jej oczekiwania, jak i podczas renowacji posadzek i nawierzchni betonowych. Kolejnym etapem jest odbudowa struktury konstrukcji betonowej.

W tym celu stosuje się odpowiednie środki, których zadaniem jest ochrona zbrojenia, ogólne wzmocnienie i wyrównanie powierzchni konstrukcji betonowej. W zależności od skali przedsięwzięcia do realizacji tego etapu prac naprawczych stosuje się środki aplikowane maszynowo lub ręcznie. Do dyspozycji są produkty opracowane pod kątem kompleksowej reprofilacji konstrukcji betonowych oraz drobne naprawy i wypełniacze, które można stosować miejscowo do naprawy mniejszych pojedynczych uszkodzeń.

 • Drobne wypełniacze i zaprawy – to produkty systemowe z serii Nafufill i Zentrifix. W ofercie dostępnych jest szereg środków o specyficznych właściwościach do naprawy wżerów, uszczelniania porów i wypełniania pustych przestrzeni w nawierzchniach, posadzkach i w innych elementach konstrukcji betonowych. Wypełniacze i zaprawy nadają się świetnie również do wygładzania i wyrównywania powierzchni murków betonowych, elewacji itp.
 • Środki do reprofilowania konstrukcji żelbetowych – to wylewki, betonowe powłoki natryskowe i zaprawy o różnych właściwościach, które można stosować do naprawiania wszystkich typów konstrukcji betonowych. Środki nanoszone maszynowo sprawdzają się rewelacyjnie podczas realizacji prac naprawczych w dużej skali na wielkiej powierzchni w obiektach komercyjnych, przemysłowych czy budowlach infrastrukturalnych.

Dlaczego warto wybrać systemowe środki do naprawy betonu marki MC-Bauchemie?

Produktu MC-Bauchemie są dostosowane do różnych rodzajów betonu. Można dobierać środki do naprawy betonów wykonanych przy zastosowaniu określonych rodzajów cementów i domieszek. To świetne rozwiązanie do naprawy posadzki betonowej w garażu, jak i do realizacji znacznie większych projektów. Warto wiedzieć, że produkty MC-Bauchemie ze Środy Wielkopolskiej są stosowane na całym świecie przy renowacji dużych obiektów infrastrukturalnych, komercyjnych czy mieszkaniowych. Firma dostarcza rozwiązania do naprawy betonowych zbiorników wody pitnej, mostów, tras kolejowych i parkingów

W ofercie MC-Bauchemie dostępne są odpowiednie produkty dedykowane do zastosowania na każdym etapie renowacji i naprawy powierzchni oraz konstrukcji betonowych. Każdy specjalista od układania, utrzymania i renowacji powierzchni i konstrukcji betonowych znajdzie w ofercie odpowiednie produkty do:

 • naprawy betonu na zewnątrz, w tym do renowacji betonu architektonicznego,
 • do naprawy i wzmacniania murków betonowych,
 • do naprawy pęknięć betonu,
 • czy środki do naprawy posadzek i nawierzchni betonowych.

Dobór odpowiedniego środka nie powinien nastręczać żadnych problemów. W razie potrzeby firma oferuje fachowe doradztwo w zakresie stosowania jej produktów w konkretnych warunkach. Wystarczy skontaktować się z konsultantem przez formularz na stronie lub telefonicznie.

Naprawa betonu i nawierzchni betonowych
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123