Start w Etiopii

27.03.2019

W dniach 19 i 20 lutego 2019 r. LICON i MC-Bauchemie świętowały oficjalne otwarcie wspólnego przedsiębiorstwa w Addis Abebie w Etiopii. MC-Bauchemie zaprezentowała się jako nowy udziałowiec większościowy LICON'u na trzech imprezach, z różnym udziałem przedstawicieli branży budowlanej, przedstawicieli rządu i administracji, klientów oraz pracowników LICON'u.
Pod koniec listopada 2018 roku MC-Bauchemie nabyła udziały w firmie LICON Manufacturing PLC, producenta tynków, renderingów i produktów budowlanych, należącej wcześniej do CONMIX Ltd., producenta produktów budowlanych z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ramach pakietu nabyto również szereg akcji należących do akcjonariusza mniejszościowego LICA PLC. Firma LICON została założona w Addis Abebie w 2009 roku i od tego czasu zajmuje się produkcją tynków, klejów do płytek, zapraw, domieszek do betonu i materiałów naprawczych dla etiopskiego rynku budowlanego. Obecnie firma zatrudnia ponad 80 osób w dziale produkcji, badań i rozwoju, administracji i sprzedaży.
W pierwszym wydarzeniu 19 lutego 2019 roku wzięło udział 60 przedstawicieli rządu, różnych władz publicznych, branży budowlanej, biur projektowych i inżynieryjnych oraz architektów. Dr Egg Argaw Asha, zastępca dyrektora generalnego Etiopskiego Instytutu Zarządzania Projektami Budowlanymi (ECPMI), powitał zaangażowanie MC w Etiopii i podkreślił jego znaczenie dla dalszego rozwoju branży budowlanej.
Duże zainteresowanie technologiami firmy MC-Bauchemie

Następnie, 20 lutego 2019 roku, odbyło się wydarzenie dla dystrybutorów i firm aplikacyjnych, które współpracują z LICON. Około 80 uczestników wyraziło duże zainteresowanie MC, nową strukturą joint venture oraz pierwszymi informacjami na temat innowacyjnych technologii MC. Lemma Teklehaimanot z mniejszościowego akcjonariusza LICON'a, LICA PLC, skomentowała to wydarzenie: "Nie ma wątpliwości, że zaangażowanie MC przyczyni się do dalszego pomyślnego rozwoju naszej firmy. Jest to również doskonała okazja dla naszych klientów do rozwoju razem z nami".
Nicolaus Müller, dyrektor zarządzający MC, przedstawił Grupę MC i wyjaśnił powody, dla których MC inwestuje w Etiopii. "Od kilku lat sektor budowlany w Etiopii rozwija się ponadprzeciętnie. Chcemy uczestniczyć w tym silnym wzroście w jednym z najbardziej zaludnionych krajów Afryki i w ten sposób przyczynić się do poprawy jakości budownictwa w Etiopii", powiedział. Ma to zostać osiągnięte poprzez wprowadzenie szeregu nowych narzędzi zarządzania, systemów produktowych i technologii MC, a także poprzez dalszy rozwój umiejętności pracowników i świadomości klientów. Demissie Heilemariam Abebe, dyrektor zarządzający LICON, wyjaśniła, w jaki sposób można oczekiwać, że LICON skorzysta z tej nowej spółki joint venture.
W drugiej części imprezy Moritz Koch, który jako Business Development Manager/Africa w MC-Bauchemie będzie nadal aktywnie wspierał MC w Etiopii, zaprezentował szereg technologii produktowych MC, począwszy od akrylowych i dwuskładnikowych bitumicznych systemów hydroizolacyjnych, a skończywszy na rozwiązaniach produktowych dla łazienek z płytkami i bez płytek. Następnie wraz z inżynierem ds. zastosowań, Larsem Lindnerem, zademonstrował ich działanie swojej etiopskiej publiczności, składającej się z przedstawicieli dealerów i firm zajmujących się zastosowaniami, którzy mieli następnie możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń praktycznych.
Christoph Hemming, kierownik regionalny odpowiedzialny za działalność MC na kontynencie afrykańskim, przedstawił kolejne etapy wspólnego przedsięwzięcia i wyjaśnił rolę, jaką Etiopia będzie odgrywać dla MC-Bauchemie w tym regionie: "Chcemy dalej rozwijać produkcję w Etiopii, wprowadzać na rynek nowe technologie produktowe i wykorzystywać Etiopię jako strategiczne centrum rozszerzenia naszej działalności biznesowej w Afryce Wschodniej", powiedział. Perspektywa wprowadzenia na rynek etiopski nowej technologii domieszek do betonu została dostrzeżona i omówiona z dużym zainteresowaniem przez uczestników.
"Część rodziny MC"

Po południu 20 lutego w tradycyjnej restauracji Yod Abyssinia odbyła się impreza pracownicza, w której wzięło udział 85 osób z LICON. W swoim przemówieniu powitalnym dyrektor zarządzający Demissie Heilemariam Abebe wspomniał o tym, że "jesteśmy teraz oficjalnie częścią rodziny MC i mamy możliwość rozwoju, zarówno jako firma, jak i jako udziałowcy pracowników". Ta przynależność do MC została podkreślona przez wszystkich obecnych noszących koszulki i czapki MC, które LICON wyprodukował specjalnie na tę okazję. Nicolaus Müller wyraził serdeczne podziękowania za miłe przyjęcie przez gospodarzy przed prezentacją organizacji MC. Podkreślił swoją radość z perspektywy współpracy z firmą LICON i jej pracownikami, uznając, że siła robocza była kluczem do pomyślnego rozwoju firmy na przestrzeni lat. Następnej kolacji towarzyszyła tradycyjna muzyka i taniec etiopski. Ku wielkiej radości gospodarzy, zespół MC z Niemiec starał się - w miarę swoich możliwości - wykonać kilka koncertów Etiopii.

Zdjęcie grupowe z pracownikami LICON i MC-Bauchemie na imprezie inauguracyjnej w Etiopii.
Zdjęcie grupowe z pracownikami LICON i MC-Bauchemie na imprezie inauguracyjnej w Etiopii.
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123