Co to jest beton natryskowy i jakie są jego zalety?

07.04.2022

Co to jest beton natryskowy i jakie są jego zalety?

Beton natryskowy to specjalnie przygotowana mieszanka przeznaczona do nanoszenia maszynowego metodą natrysku. Beton natryskowy określa się zamiennie jako torkret, a proces natryskiwania jako torkretowanie. Metoda nanoszenia betonu poprzez natrysk ma wiele zalet, co sprawia, że jest szeroko stosowana w budownictwie i do naprawiania konstrukcji betonowych. Beton natryskowy jest stosowany zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i jako wzmocnienie.

Technika nanoszenia betonu metodą natryskowa jest wykorzystywana w budownictwie od przeszło 100 lat. Współcześnie wykorzystywane są dwie metody natrysku betonu – sucha i mokra. Metoda sucha jest wykorzystywana zazwyczaj do reprofilacji konstrukcji betonowej, zwiększania otuliny oraz do nanoszenia betonu architektonicznego. Natomiast metoda mokra jest stosowana do budowy murów oporowych, wzmacniania skarp, wzmacniania konstrukcji tuneli oraz do realizacji wypełnień o znacznej grubości. W przypadku obu metod do betonu natryskowego dodaje się specjalne domieszki, które modyfikują jego właściwości i pozwalają uzyskać oczekiwany efekt.

Metody nanoszenia betonu natryskowego

W obu metodach beton natryskiwany jest sprężonym powietrzem. Wykorzystuje się do tego specjalne maszyny, nazywane torkretnicami. Sprężone powietrze natryskuje mieszankę betonową na powierzchnię poprzez dyszę natryskową. W zależności od metody operator może modyfikować przepływ mieszanki i ilość wody doprowadzanej do dyszy natryskowej w celu upłynnienia mieszanki. Chociaż obie metody natryskiwania mają swoje określone zalety, to rozwój współczesnej technologii spowodował, że można stosować je w zasadzie zamiennie. Efekt ten uzyskano dzięki nowym zaawansowanym maszynom do natryskiwania betonu oraz domieszką, które w szerokim zakresie modyfikują plastykę i właściwości betonu natryskowego.

  • Beton natryskowy aplikowany metodą na sucho – to beton natryskiwany maszyną, w której sucha mieszanka cementu i kruszywa jest doprowadzana do dyszy natryskowej, gdzie miesza się z rozpyloną wodą, która jest doprowadzana z innego zasobnika. W metodzie suchej operator dyszy ma szeroki zakres regulacji parametrów natrysku i konsystencji mieszanki. Zaawansowane torkretnice pozwalają kontrolować przepływ natryskiwanej mieszanki betonowej, ilość wody doprowadzanej do dyszy natryskowej, a niektóre modele nawet dozowanie określonych domieszek modyfikujących natryskiwaną mieszankę betonową adekwatnie do potrzeb wynikających ze specyfiki miejsca, w której jest natryskiwana. W trakcie natryskiwania betonu metodą na sucho kontrola zawartości wody w mieszance wydaje się jednym z ważniejszych zadań operatora. Zbyt duża ilość wody prowadzi do segregowania składników mieszanki, co z czasem objawia się rysami i pęknięciami struktury betonowej. Zbyt mała ilość wody spowoduje nadmierne zagęszczenie mieszanki.
  • Beton natryskowy aplikowany metodą na mokro – to mieszanka wody, cementu i kruszywa, która jest transportowana z zasobnika do dyszy natryskującej. Mokra mieszanka jest natryskiwana poprzez sprężone powietrze. Operator może modyfikować przepływ mieszanki, tak aby dostosować wydajność natrysku do warunków w miejscu realizacji prac. Domieszki do betonu w metodzie na mokro są dodawane bezpośrednio do mieszanki.

Właściwości betonu natryskowego

Współczesny beton natryskowy cechuje się wysoką wytrzymałością, trwałością i niską przepuszczalnością wody. Specjalnie opracowane zaprawy do aplikacji natryskowej zawierają szereg domieszek, które modyfikują właściwości betonu tak, aby dostosować go do wymagań, jakie stawiają warunki w miejscu aplikacji. Szukając dobrych mieszanek do wykonania betonu natryskowego, warto przyjrzeć się bliżej katalogowi produktów firmy MC-Bauchemie ze Środy Wielkopolskiej. W ofercie dostępne są specjalnie opracowane mieszanki z domieszkami, do natrysku betonu eksploatowanego w różnych warunkach. Firma produkuje kilka serii produktów do aplikacji natryskowej, w tym mieszanki z serii MC-Torkret, Nafufill i Nafufill-Torkret. Wybór jest naprawdę spory, co pozwala znaleźć odpowiednią mieszankę do każdego zastosowania.

Właściwości betonu natryskowego pozwalają na zastosowanie go praktycznie w każdej konstrukcji betonowej. Beton natryskowy jest wykorzystywany do budowy i naprawiania mostów, zbiorników wodnych, wiaduktów, skarp, murów oporowych oraz elewacji architektonicznych. Pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Nie wymaga przygotowywania specjalnego zaawansowanego deskowania, ale wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni, na której będzie natryskiwany. Dobre przygotowania warstwy sczepnej sprawi, że wiązanie betonu natryskowego z podłożem będzie optymalne. Mając to na uwadze podczas napraw konstrukcji betonowych, przed natryskiem betonu, warto nanieść na powierzchnię preparat gruntujący. Dobrym rozwiązaniem do gruntowania przed natryskiem betonu jest np. Nafufill BC. To środek tworzący mineralną warstwę wiążącą na powierzchni naprawianego betonu, która idealnie wiąże świeży beton.

Co to jest beton natryskowy i jakie są jego zalety?
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123