Jak naprawić pęknięty mur?

07.04.2022

Naprawa pęknięć w murze może wymaga zastosowania odpowiednich środków chemicznych i właściwego przygotowania. Jednym z ważniejszych elementów wydaje się ustalenie przyczyny pęknięcia. Mogą być spowodowane niestabilnym podłożem, zbyt dużym obciążeniem lub być wynikiem postępującego procesu wiązania i stabilizacji struktury betonowej. Jak wiadomo, stygnący beton jest narażony na pękanie wywołane skurczem i naprężeniami wewnętrznymi.

Są one wywoływane postępującą dehydratacją (schnięciem) betonu i naprężeniami rozciągającymi, jakie ten proces generuje. W konsekwencji na powierzchni betonowych murów i posadzek mogą pojawić się rysy skurczowe i większe lub mniejsze pęknięcia. Proces stabilizacji struktury betonowej może trwać latami, a oprócz tego pęknięcia mogą być powodowane przez uszkodzenia mechaniczne, nadmierne obciążenie konstrukcji czy zastosowanie niewłaściwych materiałów budowlanych i betonu. Mając to na uwadze, warto dokładnie zbadać konstrukcję betonową i reagować, gdy tylko pojawiają się rysy i uszkodzenia.

 

W tym tekście przedstawimy techniki naprawy pęknięć betonu. Opisujemy w jakich przypadkach, warto sięgnąć po metodę iniekcji betonu przy naprawie pękniętych murów i posadzek. Koncentrujemy się na zagadnieniach, takich jak:

  • Kiedy zastosować iniekcję przy naprawie pęknięć w murze lub posadzce?
  • Jak naprawić pęknięcia w betonie?
  • Naprawa betonu na zewnątrz, na co zwrócić uwagę?
  • Czym uzupełnić ubytki w posadzce betonowej?

Wskazujemy środki, które mogą okazać się dobrym rozwiązaniem w większości przypadków i gdzie szukać rozwiązań specjalistycznych do zastosowania w przypadkach szczególnie trudnych.

Iniekcja betonu, czy warto ją stosować do naprawy pęknięć murów i posadzek?

Jak wiadomo jakość środków chemicznych stosowanych do napraw konstrukcji betonowych to jeden z ważniejszych czynników z perspektywy skuteczności naprawy i trwałości naprawianej konstrukcji czy powierzchni betonowej. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie mniej ważny jest też sposób ich aplikacji. Podczas prac mających na celu naprawę konstrukcji betonowych stosuje się zazwyczaj techniki nanoszenia warstw ochronnych i wypełniania ubytków, pęknięć i rys odpowiednią zaprawą, szpachlą czy żywicą. Jednakże w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie iniekcji betonu.

  • W przypadku pęknięć i uszkodzeń, które ingerują w wytrzymałość i nośność konstrukcji, konieczna wręcz staje się głębsza ingerencja w strukturę betonu, a nawet w podłoże, na którym posadowiona jest dana konstrukcja. W takich okolicznościach jedną z częściej stosowanych metod naprawy jest iniekcja betonu.
  • Metoda iniekcji betonu pozwala podać odpowiednią ilość materiału w sposób, który daje pewność, że dotarł on we właściwe miejsce. W zależności od skali i potrzeb iniekcję betonu realizuje się metodą wysoko, średnio lub niskociśnieniową. To doskonałe rozwiązanie na wypełnienie pustych przestrzeni powstałych w wyniku pęknięć konstrukcji betonowych. Co więcej, iniekcja betonu to jednocześnie jedna z lepszych technik do szybkiego wzmacniania i wiązania niestabilnego podłoża, które często jest przyczyną pęknięć murów i posadzek.
  • Do realizacji iniekcji betonu w celu wypełniania pustek, fug i rys stosuje się m.in. żywice duromerowe na bazie epoksydów. Dobrym przykładem środków do takiego zastosowania są produkty firmy MC-Bauchemie z serii MC-Injekt. Żywica iniekcyjna MC-Injekt 1264TF to doskonały produkt do siłowego wypełniania i sklejania pustek i pęknięć w konstrukcjach betonowych. Produkty tego typu gwarantują wysoki stopień penetracji i szybki przyrost wytrzymałości.

Można je aplikować przy obciążeniach dynamicznych, co pozwala na naprawę konstrukcji i jednoczesne usuwanie przyczyny powstawania pęknięć. Co ważne, tak aplikowane środki zapewniają wysoką wytrzymałość zarówno na ściskanie, jak i na rozciąganie. Seria produktów MC-Injekt oferuje środki do aplikacji w warunkach suchych i mokrych. Wybierając środki do naprawy i uszczelniania konstrukcji poprzez iniekcje betonu, warto sprawdzić też inne produkty MC-Bauchemie, takie jak środki z serii Centricrete i MC-Adhesive PU solid.

Jak naprawiać pęknięcia w betonie?

Naprawa pęknięć w betonie wymaga doboru odpowiednich środków. Jednym z rozwiązań jest aplikacja odpowiednich żywic i klejów metodą iniekcji. W innych przypadkach stosuje się metody tradycyjne, które wymagają oczyszczenia i odpowiedniego przygotowania miejsca aplikacji wypełniania.

  • Duże znaczenie w przypadku realizacji takich prac ma odpowiednie przygotowanie naprawianej powierzchni. W wielu przypadkach proces gruntowania i aplikacji wypełnienia poprzedza się czynnościami mającymi na celu oczyszczenie powierzchni z nadmiaru pyłu i kruszącego się betonu.
  • W przypadku drobnych płytkich rys często rekomenduje się ich poszerzenie przy zastosowaniu szlifierki i młota do kucia betonu. Dzięki temu łatwiej jest nanieść środki gruntujące i antykorozyjne oraz wypełnienie.
  • Do naprawy pęknięć i ubytków w betonie można zastosować drobne wypełniacze i zaprawy z serii produktów Nafufill czy Zentrifix.
  • Odpowiednio dobrane środki umożliwiają wyrównanie powierzchni w miejscu aplikacji wypełnienia.
  • W każdym przypadku warto rozważyć też zabezpieczenie naprawionej powierzchni impregnatem oraz powłoką koloryzującą o ile jest to konieczne.

W przypadku murów z kamienia naturalnego i murów ceglanych do naprawy pęknięć można stosować wspomniane już kleje do iniekcji oraz dedykowane zaprawy naprawcze.

Naprawa betonu na zewnątrz, na co zwrócić uwagę?

Podczas naprawy betonu na zewnątrz szczególnej uwagi wymaga odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji i powierzchni betonowej przed działaniem zmieniających się warunków atmosferycznych, które znacznie przyspieszają degradację betonu. Mając to na uwadze i przystępując do naprawy rys i pęknięć w betonie na zewnątrz, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie powierzchni.

  • Konieczne jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i pękającego betonu z naprawianej powierzchni.
  • O ile jest to możliwe, należy nałożyć warstwę antykorozyjną i gruntującą. To ważne, aby odpowiednio zabezpieczyć zbrojenie, jeżeli jest odsłonięte. Dobre środki antykorozyjne do zabezpieczania zbrojeń stanowią jednocześnie skuteczny środek gruntujący, który zapewnia odpowiednie wiązanie wypełnienia.
  • W przypadku pustek i głębokich pęknięć lepszym rozwiązaniem może okazać się aplikacja odpowiedniej żywicy lub kleju metodą iniekcji.
  • Kolejnym krokiem jest wyrównanie powierzchni i zabezpieczenie jej przed nadmiernym nasiąkaniem wodą i intensywnym promieniowaniem słonecznym. W tym celu stosuje się impregnaty lub specjalne sztywne, lub elastyczne powłoki koloryzujące, które nie tylko zwiększają trwałość betonu na zewnątrz, ale dają też możliwość nadania mu określonej stylistyki i koloru.

Czym uzupełnić ubytki w posadzce betonowej?

W przypadku drobnych pęknięć w jastrychach i betonie można zastosować żywice epoksydowe i reaktywne. Dobrym przykładem są produkty z serii MC-Estrifan. To doskonałe proste rozwiązanie do impregnacji mikropęknięć i drobnych rys w jastrychach i betonie. Środki są proste w aplikacji. Dwukomponentowe żywice do MC-Estrifan IH to środki do bezpośredniego zalewania i impregnacji rys i mikropęknięć. Żywice MC-Estrifan RIS to produkty do aplikacji specjalnym pistoletem do wypełniania pęknięć i pustych przestrzeni w jastrychach.

Innym rozwiązaniem dedykowanym do uzupełniania ubytków w posadzce betonowej są zaprawy naprawcze na bazie żywic epoksydowych. W ofercie MC-Bauchemie dostępnych jest kilka produktów z serii MC-DUR. To wysokiej jakości zaprawy naprawcze do wypełniania pęknięć i ubytków. Mają doskonałe właściwości wyrównujące. Są odporne chemicznie. Nadają się do wypełniania fundamentów pod słupki i barierki. Co więcej, zaprawy można wypełnić kruszywem w celu uzyskania odpowiedniej odporności mechanicznej. Są przystosowane do skutecznego wiązania z podłożem mineralny. Zaprawy naprawcze do powierzchni poziomych to doskonałe rozwiązanie do renowacji naprawy ubytków w każdej posadzce betonowej.

Jak naprawić pęknięty mur?
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123