Jak zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią?

07.04.2022

Zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią kapilarną i wodami gruntowymi to jedno z ważniejszych zadań. Dobra izolacja zapobiega wnikaniu wilgoci do wnętrza oraz zalewaniu piwnic i innych pomieszczeń położonych poniżej poziomu gruntu. Izolacja układana na etapie budowy to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ale w niektórych przypadkach okazuję się, że w trakcie realizacji prac budowlanych coś poszło nie tak i w budynku jest problem z nadmierną wilgocią. W takich okolicznościach pozostaje zastosowanie jednej z dostępnych technik naprawy izolacji przeciwwilgociowej.

Jak zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią na etapie budowy?

Izolacja przeciwwilgociowa realizowana na etapie budowy powinna stanowić skuteczne zabezpieczenie przed nasiąkaniem kapilarnym oraz przed bocznym napływem wilgoci, który może być spowodowany przez wysoki poziom wód gruntowych. W tym celu stosuje się poziomą i pionową izolację, której celem jest ochrona fundamentów przed wnikaniem wilgoci.

  • Izolacja pozioma – powinna tworzyć nieprzepuszczalną warstwę ułożoną na ścianach i ławie fundamentowej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie konstrukcji przed podciąganiem wody z gruntu. Nieprzepuszczalna warstwa hydroizolacji blokuje naturalny proces podciągania wody przez fundamenty (kapilarne podsiąkanie wody) i zabezpiecza ściany i konstrukcję posadowioną na fundamencie przed wnikaniem wilgoci i wody. Izolacja pozioma jest stosowana we wszystkich typach budynków.
  • Izolacja pionowa – zabezpiecza przed wnikaniem wody z boku w ściany fundamentu. W budynkach podpiwniczonych zabezpiecza przed zalewaniem pomieszczeń usytuowanych poniżej powierzchni gruntu. W budynkach bez podpiwniczenia stanowi zaporę przed nadmiernym wnikaniem wody w ściany fundamentowe. Układa się ją na zewnętrznej stronie fundamentów budynków niepodpiwniczonych i osłania materiałem termoizolacyjnym. Izolacja pionowa powinna być ułożona w taki sposób, aby możliwe było jej szczelne połączenie z izolacją poziomą.

Jakie materiały do izolacji fundamentów przed wilgocią?

Jednym z popularniejszych rozwiązań wykorzystywanych do układania izolacji poziomej jest papa termozgrzewalna lub papa układana na lepiku. Niezależnie od zastosowanego materiału, celem jest uzyskanie szczelnej warstwy, która skutecznie zabezpieczy konstrukcję posadowioną na fundamencie przed nasiąkaniem wodą gruntową podciągniętą przez fundament. W przypadku izolacji poziomej stosuje się powłoki bitumiczne lub hydroizolacje reaktywne, które można dodatkowo zabezpieczyć warstwą papy lub ochronnej folii tłoczonej, które osłania się materiałem termoizolującym. Warto też stosować specjalne zaprawy uszczelniające.

Szukając dobrych powłok izolacyjnych, warto zwrócić uwagę na produkty Nafuflex i Aquamuls marki MC-Bauchemie ze środy Wielkopolskiej. W ofercie dostępne są preparaty do gruntowania betonu, siatki wzmacniające z włókna szklanego, bitumiczne powłoki ochronno-izolacyjne oraz płyty ochronne i drenażowe do izolacji. Firma oferuje też taśmy uszczelniające, które sprawdzają się idealnie jako materiał do izolacji połączeń konstrukcyjnych.

Warto dodać, że taśmy do połączeń mogą być stosowane na powierzchniach poziomych i pionowych. To rozwiązanie do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Idealne do izolowania szczelin dylatacyjnych. Niektóre taśmy mogą być wtapiane na gorąco. Można stosować je do izolowania powierzchni narażonych na zaleganie wody opadowej, takich jak balkony i tarasy oraz w łazienkach. Taśmy i zaprawy izolacyjne to doskonałe uzupełnienie systemowej hydroizolacji opartej o system powłok bituminowanych MC.

Jak zabezpieczyć fundamenty w istniejących budynkach?

W przypadku budynków istniejących, w których nie zastosowano odpowiedniej hydroizolacji lub została uszkodzona w czasie montażu, prędzej czy później pojawia się problem z kapilarnym podsiąkaniem wody. Woda podsiąka coraz wyżej i wilgoć wnika do pomieszczeń, co powoduje degradację konstrukcji, wykończenia oraz znaczne pogorszenie jakości powietrza i co za tym idzie komfortu odczuwanego przez osoby przebywające w pomieszczeniach.

W takich przypadkach można zdecydować się na naprawę lub realizację warstwy hydroizolacyjnej metodą iniekcji. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ minimalizuje ingerencje w strukturę budynku. Prace mogą być realizowane z zewnątrz, w zależności od konstrukcji wykonuje się określoną liczbę nawiertów, przez które wprowadza się środki w formie żywic, zawiesin i zapraw uszczelniających. Do wykonania izolacji budynku metodą iniekcji konieczne może okazać się częściowe odsłonięcie fundamentów. Wszystko zależy od warunków w miejscu realizacji zadania.

Szukając środków do izolacji fundamentów w starszych budynkach, warto sprawdzić ofertę produktów z serii MC-Injekt. W ofercie dostępnych jest kilka rodzajów elastycznych żywic uszczelniających, które doskonale wiążą strukturę betonu i podłoża tworząc szczelne solidne połączenie. Zaletą izolowania istniejących budynków metodą iniekcji jest fakt, że w tym samym procesie technologicznym wzmacnia się też konstrukcje budynku. To istotne w przypadku starszych obiektów, których elementy w naturalny sposób starzeją się i tracą swoje pierwotne właściwości.

Jak zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią?
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123