Bezpieczne i pewne zakotwienie wieży w Tajlandii

Huai Bong - Tajlandia

Farma wiatrowa Thepharak znajdująca się w dzielnicy Huai Bong, około 260 kilometrów na północny wschód od stolicy Tajlandii, Bangkoku, została zbudowana w okresie około półtora roku. Szczyci się ona jednymi z najwyższych wież turbin wiatrowych w całej Azji. Niemieckie przedsiębiorstwo budowlane Max Bögl Wind AG otrzymało kontrakt na realizację projektu i w sierpniu 2017 r. rozpoczęło wysyłkę 262 zagranicznych kontenerów z niemieckiego regionu Oberfalz (Górny Palatynat) do oddalonego o około 17.000 kilometrów Huai Bong. Obejmowały one cały materiał do budowy pierwszego na świecie mobilnego zakładu produkcji wież turbin wiatrowych, co umożliwiło realizację produkcji odpowiadającej niemieckim kryteriom jakości również w Tajlandii.
Solidne systemy kotwiące

MC-AnchorSolid E820 był pierwszym wyborem do zakotwienia i przyklejenia bloków łożyskowych* pierwszego pierścienia wieży na fundamentach ogromnych masztów turbin wiatrowych, a także do wypełnienia powstałych ubytków. Ten wysoce reaktywny klej do kotew został pomyślnie przetestowany w siedzibie firmy Max Bögl w Niemczech i okazał się szczególnie trwały i wytrzymały. Jako gotowy do użycia, dwuskładnikowy klej do kotew na bazie żywicy epoksydowej nadaje się on szczególnie do mocowania prętów gwintowanych i stali zbrojeniowej w betonie suchym i nasyconym wodą, bez pęknięć. MC-AnchorSolid E280 posiada aprobatę jako klej do mocowania kotew zgodnie z Europejską Aprobatą Techniczną ETA-15/0506 i został przetestowany na zgodność z przeznaczeniem do stosowania w betonie C20/25 do C50/60 do kotwienia prętów gwintowanych i prętów zbrojeniowych.
Pomimo trudnych warunków klimatycznych panujących w Tajlandii, z temperaturą zewnętrzną do 40 °C i wysoką wilgotnością powietrza, został on sprawdzony jako spełniający wszystkie wymagania w zakresie wytrzymałości i tolerancji.

MC-AnchorSolid E280 został użyty m.in. do zakotwienia i przyklejenia bloków nośnych pierwszego pierścienia wieży na fundamencie masztów turbin wiatrowych.
MC-AnchorSolid E280 został użyty m.in. do zakotwienia i przyklejenia bloków nośnych pierwszego pierścienia wieży na fundamencie masztów turbin wiatrowych.
© Max Bögl Wind AG


Wyzwanie logistyczne

Chociaż przedsiębiorstwo budowlane zdecydowało się na produkcję elementów konstrukcyjnych bezpośrednio na miejscu w Tajlandii, to jednak MC-AnchorSolid E280 nadal musiał być dostarczany z zakładu produkcyjnego MC w Bottrop w Niemczech. Było to dość duże wyzwanie logistyczne, ponieważ materiał zawsze musiał być dostarczany na czas statkiem, samolotem i samochodem ciężarowym do obszaru wiejskiego w głębi Bangkoku, miejsca o słabej dostępności drogowej. Jednak dzięki bardzo ścisłej współpracy pomiędzy biurami MC w Niemczech i Singapurze, również te wyzwania udało się pokonać. Ostateczny montaż i instalacja sprzętu, w tym montaż łopat wirnika, zostały zakończone na początku lutego 2019 r., a przyłączenie do sieci nastąpiło w następnym miesiącu. Nowa farma wiatrowa stanowi dla rządu Tajlandii kolejny dobry krok w kierunku realizacji zobowiązania do zwiększenia udziału energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej do 30 procent do 2036 roku.
* Bloki te służą do wyrównania pierwszego wieżowca masztu turbiny wiatrowej tak, aby był on całkowicie prosty. Przestrzeń między fundamentem a pierwszym pierścieniem jest następnie fugowana w celu stworzenia sztywnej podpory.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123