Chłodnie kominowe w Opolu tworzą muzykę

Opole - Polska

Po pięcioletnim okresie budowy dwa nowe bloki energetyczne polskiej elektrowni węglowej Opole II zostały uruchomione we wrześniu 2019 r., zapewniając bezpieczne dostawy energii elektrycznej dla 4 mln gospodarstw domowych w kolejnych latach.

Firma MC nie tylko wniosła swój wkład w postaci wiedzy specjalistycznej z zakresu elektrowni cieplnych FoE (Field of Expertise), ale także miała znaczący wkład w opracowanie projektu zewnętrznego. Operator PGE posiadał wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie dwóch chłodni kominowych - każda o dobrej 182 m wysokości - pokryte systemami zabezpieczeń powierzchni MC oraz wzbogacone wizualnie o artystycznie stylizowane nuty muzyczne z polskiej piosenki ludowej z regionu.

Do zaprojektowania chłodni kominkowych klient PGE wybrał koncepcję artystyczną spośród konkurencyjnych pomysłów zgłoszonych przez lokalne szkoły, z motywami tęczowymi i słonecznymi oraz nutami muzycznymi z polskiej piosenki ludowej
Do zaprojektowania chłodni kominkowych klient PGE wybrał koncepcję artystyczną spośród konkurencyjnych pomysłów zgłoszonych przez lokalne szkoły, z motywami tęczowymi i słonecznymi oraz nutami muzycznymi z polskiej piosenki ludowej "Mała Karolinka poszła do Gogoliny".
© MC-Bauchemie 2024


Wewnętrzna powłoka chłodni kominowej zabezpieczona

Generalny wykonawca, Polimex, oraz podwykonawca powlekania Beroa/Dominion, zdobyli już dobre doświadczenia z systemami MC, w szczególności podczas podobnego projektu obejmującego największą w Europie elektrociepłownię Bełchatów w regionie łódzkim.

 

Jako środek do utwardzania betonu użyto przezroczystego uszczelniacza na bazie żywicy epoksydowej, który działa również jako podkład dla innych powłok (co oznacza, że potrzeba mniej warstw). Masa uszczelniająca MC-DUR 1277 WV opóźnia odparowanie wody podczas utwardzania świeżego betonu, a tym samym zwiększa mechaniczną i chemiczną odporność jego powierzchni. Następnie w dwóch warstwach na powierzchni ok. 40.000 m² wewnątrz chłodni kominowych zastosowano wysoce kwasoodporny uszczelniacz na bazie żywicy epoksydowej MC DUR VS NR 3. Następnie na górną trzecią warstwę nałożono pigmentowany, odporny na promieniowanie UV uszczelniacz sekcji górnej.

 

 

Uderzające efekty wizualne, ochrona górna

Do zaprojektowania powierzchni zewnętrznej 45 tys. m² klient PGE wybrał koncepcję artystyczną spośród konkurencyjnych pomysłów zgłoszonych przez lokalne szkoły, z motywami tęczowymi i słonecznymi oraz nutami muzycznymi z opolskiej piosenki ludowej "Poszła Karolinka do Gogoliny" ("Mała Karolina poszła do Gogoliny").

 

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123