Domieszki do fasad GRC

Santa Marta - Kolumbia

Biała elewacja Panele GRC z UHPC

Lotnisko Santa Marta na Karaibskim Wybrzeżu Kolumbii jest obecnie rozbudowywane w celu wykorzystania go w przyszłości jako międzynarodowego węzła komunikacyjnego. Na fasadę nowej rozbudowy klient wybrał prefabrykowane płyty betonowe. Te motywy roślinne zostały opracowane przez Tematik Barcelona, specjalistycznego producenta prefabrykatów betonowych. Wykonane z UHPC (Ultra High Performance Concrete) panele GRC mierzą sześć na dwa metry i mają grubość pięciu centymetrów.
Ponieważ musiały być białe, aby uzyskać maksymalny efekt estetyczny, do ich opracowania wybrano biały cement. Utwardza się on jednak szybciej niż szary cement, co oznaczało, że Tematik potrzebował domieszki, aby zapewnić m.in. dłuższy okres produkcji. W testach najlepszy wynik uzyskał MC-PowerFlow 1120, superplastyfikator na bazie PCE, w połączeniu ze środkiem przepuszczającym powietrze Centrament. Rezultatem były wysoce sypkie partie betonu, oferujące wolność od segregacji w całym zakresie konsystencji w połączeniu z niskim współczynnikiem w/c, wysokimi wartościami oporu i doskonałą jakością.
Obecnie na łącznej powierzchni 812 metrów kwadratowych zainstalowano 106 paneli elewacyjnych, które zdobią budynek lotniska, nadając mu skomplikowany, estetycznie elegancki wygląd.

Montaż paneli elewacyjnych na lotnisku Santa Maria.
Montaż paneli elewacyjnych na lotnisku Santa Maria.
© MC-Bauchemie 2016
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123