Misja ratunkowa w Wenecji

Wenecja - Włochy

Hotel Savoia & Jolanda w samym sercu Wenecji podąża tą samą drogą co wiele budynków w mieście lagunowym: Jego tkanina ma ponad trzysta lat, a mury stoją na fundamentach pochodzących z XII wieku. Bardzo cierpi z powodu wznoszącej się wilgoci, powodzi, która występuje z przygnębiającą regularnością, a tym samym penetracji często zanieczyszczonej słonej wody. W związku z tym konieczne stały się szeroko zakrojone naprawy, renowacje i hydroizolacje.
Niezwykłe warunki projektu

Podczas gdy niezliczone rzesze odwiedzających Wenecję podziwiają jej wyjątkowy krajobraz miejski, 60.000 mieszkańców jej historycznego centrum coraz częściej boryka się z problemami związanymi z utrzymaniem swoich domów i infrastruktury. Podczas gdy sama wszechobecność wody sprawia, że jest to trudne i kosztowne przedsięwzięcie, duże prace remontowe muszą również spełniać surowe przepisy dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego miasta. Biorąc pod uwagę fakt, że znaczące prace przy budowie fundamentów Hotelu Savoia & Jolanda były tak samo "nie" jak wszelkiego rodzaju zmiany w jego ścianach zewnętrznych, od samego początku wykluczono klasyczne techniki hydroizolacji strukturalnej. Następnie istniał szczególny wymóg klienta, aby prace te były wykonywane przy wciąż działającym hotelu i aby uciążliwość dla gości była ograniczona do absolutnego minimum.
W sumie stanowiło to spore wyzwanie dla technologii wtryskowej firmy MC, pomimo tego, że jej zdolności hydroizolacyjne zostały już dokładnie sprawdzone w wielu budynkach mieszkalnych i handlowych, w tunelach i zaporach, na mostach oraz w niezliczonych innych obiektach, zarówno dużych jak i mniejszych. Ostatecznie, po tym jak Roberto Padoan i architekt Renzo Ferrara z firmy budowlanej Sixth Element zdołali przekonać kierownictwo hotelu o zaletach systemów MC, umowa została podpisana i współpraca rozpoczęła się na dobre.

Hotel Savoia & Jolanda znajduje się w samym sercu miasta lagunowego. Całkowicie odrestaurowana i wodoszczelna restauracja hotelowa promieniuje nową świetnością.
Hotel Savoia & Jolanda znajduje się w samym sercu miasta lagunowego. Całkowicie odrestaurowana i wodoszczelna restauracja hotelowa promieniuje nową świetnością.
© MC-Bauchemie 2016


Wyzwanie przyjęte

W styczniu 2016 roku odbyło się pierwsze szkolenie dla wybranych aplikatorów, firmy budowlanej F N Servizi E Costruzioni, prowadzone przez inżynierów aplikacyjnych MC. Prace hydroizolacyjne w hotelu zostały przeprowadzone w miesiącach marcu, maju i czerwcu w sposób etapowy, aby nie zakłócać jego codziennej pracy. Kurtyna uszczelniająca na parterze została wstrzyknięta przez firmę aplikującą przy użyciu żywicy hydrostrukturalnej MC-Injekt GL 95-TX i siatki otworów w odstępach 50 cm. Ta żywica MC tworzy trwałą, elastyczną membranę, jest przyjazna dla środowiska i doskonale nadaje się do zastosowań wymagających szerokiego kontaktu z wodą gruntową i pitną.
W kolejnym etapie szczeliny między podłogą a ścianami zostały uszczelnione za pomocą MC-Injekt 2300 top w celu utworzenia poziomej bariery przeciwwilgociowej. Ponieważ mur jest tak stary i porowaty, materiał do iniekcji musiał wykazać się dłuższym czasem reakcji i większą aktywnością penetracyjną. Ze względu na napotkane warunki siatka otworowa była w tym przypadku bardzo szczelna. Druga zapora pozioma została umieszczona na wysokości 40 centymetrów nad pierwszą, jako dodatkowe zabezpieczenie przed zalaniem. W ten sposób cały cokół murowany został uszczelniony. Łączna długość zapór poziomych wynosiła 120 metrów.
Sprawdzona odporność na powódź

Od tego czasu miasto lagunowe ucierpiało w wyniku licznych powodzi, z których najgorsza miała miejsce na początku października 2016 roku, kiedy to woda podniosła się o 90 centymetrów. Niemniej jednak, podłoga i ściany hotelu wytrzymywały potoki, dzięki czemu wnętrze było suche.

Media regionalne, takie jak nadawca telewizyjny Antenna 3, regularnie informowały o projekcie w trakcie jego realizacji, z jednym nagłówkiem: "La resina che salva Venezia" - lub "Żywica, która ratuje Wenecję". Dobre rozpoznanie za dobrze wykonaną pracę.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123