Prestiżowy projekt Upper West w Berlinie

Berlin - Niemcy

Od czerwca 2014 r. na Breitscheidplatz niedaleko Gedächtniskirche (Kościół Pamięci) realizowany jest szczególnie prestiżowy projekt w postaci wieżowca Upper West. Jego ekstrawaganckie kontury już teraz przecinają krajobraz miasta jak chropowaty, architektoniczny wykrzyknik. A systemy produktów firmy MC są w dużej mierze częścią tego obrazu.
Nowa panorama Berlina wznosi się nie tylko na wschodzie przy Alexanderplatz, ale także na zachodzie wokół Ku'damm - najważniejszego berlińskiego bulwaru handlowego. Od czerwca 2014 r. na Breitscheidplatz niedaleko od kościoła Gedächtniskirche (Kościół Pamięci) realizowany jest szczególnie prestiżowy projekt w postaci wieżowca Upper West. Jego ekstrawaganckie kontury już teraz przecinają krajobraz miasta jak chropowaty, architektoniczny wykrzyknik. A systemy produktów firmy MC są w dużej mierze częścią tego obrazu.
Po ukończeniu na początku 2017 r. wieża Upper West będzie zaliczana do najwyższych budynków w Berlinie: o imponującej wysokości 118 metrów, łagodnie zakrzywiona wieża o łącznej powierzchni 53.000 metrów kwadratowych będzie składać się z hotelu z około 580 pokojami, kilku kondygnacji biurowych oraz sky baru z widokiem na cały Berlin.
Mocne fundamenty

Taki projekt wieżowca wymaga nie tylko solidnych fundamentów, ale także wysokowydajnej struktury wsparcia. W związku z tym na Górnym Zachodzie wznoszone są słupy z wysokowytrzymałego betonu (C80/95), dostarczanego z zakładu produkcji prefabrykatów CEMEX Deutschland AG. Poza wysoką wytrzymałością na ściskanie, beton musi charakteryzować się długotrwałą plastycznością i - ze względu na odległości między zakładami - długim okresem utrzymania konsystencji.

W miarę jak Upper West stopniowo sięga po niebo, dodaje już architektonicznego blasku Zachodowi Berlina pomiędzy Ku'damm a Zoo Bahnhof.
W miarę jak Upper West stopniowo sięga po niebo, dodaje już architektonicznego blasku Zachodowi Berlina pomiędzy Ku'damm a Zoo Bahnhof.
© MC-Bauchemie 2016


Superplastyfikator MC-PowerFlow 3104 uzyskał najlepsze wartości w testach laboratoryjnych CEMEX Deutschland i był stosowany od samego początku. Plastyfikator, produkowany w firmie zgodnie z opatentowanym procesem i w oparciu o najnowszą technologię polikarboksylanowych eterów MC, zapewnia długotrwałą płynność w połączeniu z ekonomicznymi poziomami dozowania. W całym zakresie konsystencji zapewnia również stabilność betonu przy dobrej spójności i minimalnej lepkości. To znacznie ułatwia i przyspiesza układanie. W ten sposób za pomocą MC-PowerFlow 3104 można również uzyskać wysokiej jakości powierzchnie betonowe o dobrej przyczepności.
Niezawodne wykończenie

Wybrano również środki antyadhezyjne MC z gamy produktów Ortolan. Oprócz sprawdzonego środka antyadhezyjnego Ortolan Classic 711 wybrano również wykonawcę projektu Ed. Züblin AG wybrał również Ortolan Classic 731. Stosowany jest on do specjalnych deskowań stalowych, w których konwencjonalne środki antyadhezyjne powodują powstawanie zbyt grubych powłok, a tym samym mają tendencję do uzyskiwania słabych wyników. Natomiast Ortolan Classic 731 może być stosowany szczególnie cienko i wykazuje doskonałe właściwości oddzielania, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie powierzchni betonowych o wysokiej jakości.
Na koniec wykonawcy wybrali również utwardzacz MC w postaci Emcorilu. Zapewnia to skuteczną ochronę przed parowaniem, a tym samym poprawia rozwój wytrzymałości w warstwach betonu w pobliżu powierzchni i zapobiega pęknięciom skurczowym. Emcoril chroni świeży beton przed ekstremalnym wpływem słońca i przeciągów powietrza.
Na koniec należy wspomnieć o gamie produktów MC z oferty kosmetyków do betonu w postaci modyfikowanego polimerami wypełniacza gruboziarnistego Emcefix Spachtel G, wypełniacza drobnocząsteczkowego Emcefix Spachtel F - dostępnego w siedmiu kolorach odpornych na działanie światła - oraz o wielu innych produktach stosowanych w trakcie budowy. Dzięki produktom MC można podziwiać panoramę Berlina nie tylko ze wschodu stolicy, ale również z Nowego Zachodu.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123