Produkcja biogazu w Bergheim

Bergheim - Niemcy

W latach 2015-2016 przedsiębiorstwo energetyczne Innogy SE wybudowało w pobliżu Bergheim, na zachód od Kolonii, w niemieckim okręgu Ren-Erft, nowoczesną instalację do produkcji biogazu. Z mocą 7,4 megawata dostarcza ona od tego czasu do sieci gazu ziemnego 700 metrów sześciennych oczyszczonego biometanu na godzinę - co wystarcza do zaopatrzenia około 3.300 gospodarstw domowych w ciepło i prąd. MC w istotny sposób przyczynił się do ochrony tych powierzchni zakładu, które są narażone na silne działanie czynników chemicznych.
Produkcja biogazu w Bergheim opiera się na kombinacji surowców pochodzących z rolnictwa tego regionu. Są one składowane na miejscu w komorach kiszonkarskich, a następnie stopniowo wprowadzane do procesu fermentacji. Wyzwanie w tym systemie polega przede wszystkim na ochronie betonu silosu chwytakowego i instalacji do produkcji biogazu przed mediami agresywnymi dla betonu. Dlatego projektanci GKE Consult International z Herne w Niemczech stawiają na wysokowytrzymałe systemy produktów firmy MC.
Agresywne wyzwanie

Kwasy organiczne, które tworzą się w podłożu zbiornika fermentacyjnego w wyniku procesu fermentacji beztlenowej, stanowią problem dla trwałości betonu. W przestrzeni gazowej może dojść do korozji biogenicznego kwasu siarkowego (BSA), prowadzącej ostatecznie do ciężkiej korozji zarówno stali, jak i składników betonu. Firma budowlana z Essen, należąca do Massenberg GmbH, zleciła podwykonawcom zastosowanie systemu powłok duroelastycznych MC-PowerPro HCR do ochrony wewnętrznych ścian zbiornika odbiorczego zakładu. Chroni on beton przed gnojowicą, gnojowicą i cieczą kiszonkową, zwiększając jednocześnie jego odporność na saturację. Ponadto, powlekane powierzchnie są również odporne na działanie BSA. Kolejnym użytecznym efektem ubocznym jest fakt, że kiszonka ma mniejsze prawdopodobieństwo przywierania do powlekanych powierzchni betonowych, co umożliwia jej skuteczniejsze zsuwanie się w dół przez wylot zbiornika odbiorczego.

Betonowe konstrukcje instalacji do produkcji biogazu w Bergheim korzystają z kompleksowej ochrony przed agresywnymi mediami.
Betonowe konstrukcje instalacji do produkcji biogazu w Bergheim korzystają z kompleksowej ochrony przed agresywnymi mediami.
© MC-Bauchemie 2017


Wszechstronny opór

Kolejnym surowcem o specjalnych właściwościach wykorzystywanym w zakładzie jest suszony obornik z kurczaka, który przechowywany jest we własnym magazynie. Jest on również bardzo agresywny w kontakcie z betonem, dlatego też należy zapewnić trwałą, bardzo skuteczną ochronę betonowych ścian oraz betonowej płyty podłogowej budynku magazynowego. Firma GKE Consult International zdecydowała się na powłokę powierzchniową MC-RIM PROTECT-H, która została zastosowana przez firmę ATil GmbH z Düren koło Kolonii. Powłoka MC-RIM PROTECT-H jest wysoce odporna na siarczany i nadaje się szczególnie do stosowania na powierzchniach poziomych. Jest odporny na media o wartości pH od 14 do 3,5, a także na wahania temperatury i jest nieprzepuszczalny dla wody. Jest również odporny na nawet najcięższe zużycie mechaniczne, jakie może wystąpić podczas jazdy z ładowarką kołową.
Szczelne przeguby

Silos z chwytakami był narażony na uszkodzenia połączeń ze względu na zawartość buraków w kiszonce, która nie była przewidziana na etapie planowania. W związku z tym należało usunąć starą masę szpachlową i zastąpić ją bardziej wytrzymałą technologią. Sytuacji awaryjnej udało się zapobiec dzięki zastosowaniu systemu łączenia Mycoflex Resyst firmy MC. Dzięki temu dylatacje i szczeliny pionowe w obszarze ścian mogą być niezawodnie ponownie uszczelnione nawet w agresywnym środowisku. Mycoflex Resyst składa się z prefabrykowanych listew wykonanych ze specjalnej pianki polimerowej. Zapewniają one skuteczną ochronę dylatacji przed agresywnymi chemikaliami dzięki bardziej sprężystemu uszczelnieniu. Przeprowadzono szereg testów, które pozwoliły w pełni przekonać kierownictwo budowy, inspekcję VAwS* oraz projektantów na miejscu budowy o doskonałych zaletach Mycoflex Resyst. Dzięki temu odporne na chemikalia powłoki i systemy fugowania MC nadal niezawodnie i trwale chronią zarówno biogazownię w Bergheim, jak i środowisko naturalne.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123