Zbiornik wody pitnej w Lozenets

Sofia - Bułgaria

90-letni zbiornik wody pitnej w Sofii ma pojemność 18 500 m³ i burzliwą przeszłość. Jego komory wytrzymały bombardowania z czasów II wojny światowej i przetrwały liczne trzęsienia ziemi w tym regionie bez szwanku. Teraz jednak piaski czasu zebrały swoje żniwo, a konstrukcja była tak zniszczona, że dla jej przetrwania konieczna była gruntowna kampania rehabilitacyjna. Już w przeszłości firma MC współpracowała z Sofiiską Vodą, lokalnym dostawcą i operatorem obiektu, przy projekcie wodociągu Rila i została zaproszona w 2015 roku do przeprowadzenia inspekcji zbiornika wody pitnej wraz z innym specjalistycznym dostawcą.
Pęknięcia i wykruszanie się

W murze budowli ujawniły się liczne pęknięcia, z których część miała już nieszczelność i była wodonośna. Pojawiły się również pęknięcia i łuski oraz odsłonięte zbrojenia, szczególnie w obszarze stropu.
Dyskwalifikacja systemu naprawczego opartego na wodoszczelnych płytach PE zaproponowana przez konkurencyjnego oferenta, firmę projektową TIA Engineering i przedstawicieli firmy Sofiiska Voda zdecydowała się na propozycje rozwiązań MC. Decydującymi czynnikami były panujące warunki zastosowania wynoszące tylko 6 - 8°C ze względu na wysoką wilgotność i niskie temperatury otoczenia oraz fakt, że montaż sztywnych paneli PE w kawernach z ich wieloma kolumnami i różnymi kształtami ścian i sufitów stanowił ogromne wyzwanie.

Perfekcja hydroizolacji

W czerwcu 2016 roku wybrany aplikator Opel Nieszeew rozpoczął prace nad projektem rehabilitacji. Pęknięcia zostały naprawione przy użyciu MC-Injekt GL-95 TX, żywicy iniekcyjnej o niskiej lepkości, miękkiej i elastycznej, zapewniającej łatwą aplikację w niskich temperaturach. Spełnia ona wymagania wydane przez UBA (Niemiecką Agencję Ochrony Środowiska) dotyczące systemów naprawczych mających kontakt z wodą pitną i najlepiej nadaje się do uszczelniania szczelin, pęknięć, ubytków w murze i betonie mających stały kontakt z wodą.

The 90-year-old potable water storage tank in Sofia has been made fit for the future with proven injection and repair systems from MC.
The 90-year-old potable water storage tank in Sofia has been made fit for the future with proven injection and repair systems from MC.
© MC-Bauchemie 2024


 

Higienicznie zdrowe

Do dalszej naprawy stropów i ścian komór zespół projektowy wybrał system wymiany betonu MC-RIM PW 20 oraz specjalną powłokę ochronną MC-RIM PW 10, które okazały się skuteczne w zapewnieniu trwałej ochrony w sektorze wody pitnej. System wymiany betonu wiązanego cementem został użyty do wyrównania powierzchni ścian i stropów oraz zwiększenia pokrycia betonem. Następnie wykończono go mineralną powłoką ochronną MC-RIM PW 10. Produkt ten jest bardzo odporny na siarczany, chlorki i saturację, jest nieprzepuszczalny dla wody, ale otwarty na dyfuzję pary wodnej. W ten sposób obie komory zostały sukcesywnie i skutecznie naprawione ku pełnemu zadowoleniu klienta w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123