Jak naprawić ubytki w betonie - poradnik

07.04.2022

Jak naprawić ubytki w betonie - poradnik

Beton to jeden z trwalszych materiałów budowlanych, ale jak wszystko starzeje się i zużywa. Z czasem w betonie mogą pojawić się ubytki i pęknięcia, które nienaprawiane będą prowadzić do dalszej stopniowej degradacji konstrukcji. Szczególnie problematyczne mogą okazać się uszkodzenia betonu na zewnątrz. Zmieniające się temperatury, opady atmosferyczne, wilgoć, intensywne promieniowanie i uszkodzenia mechaniczne to najczęściej wymieniane powody uszkodzeń konstrukcji betonowych. Co zatem robić, gdy zauważymy ubytki i pęknięcia?

W takiej sytuacji zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o naprawie uszkodzenia. Szybka naprawa ubytków w betonie może zapobiec postępowi degradacji konstrukcji betonowej. Przed przystąpieniem do naprawy mogą pojawić się pytania czym uzupełnić ubytki w betonie i jak wyrównać powierzchnię np. naprawianych zewnętrznych schodów betonowych, posadzek, ścian czy elewacji. Dlatego w tym tekście opiszemy krótko jak radzić sobie z uszkodzeniami betonu i co robić w przypadku pojawienia się najczęściej spotykanych uszkodzeń konstrukcji betonowych. Postaramy się odpowiedzieć na pytania:

  • Jak naprawić kruszący się beton?
  • Co robić, gdy pojawią się pęknięcia w betonie?
  • Czym uzupełnić ubytki w betonie?
  • Kiedy warto stosować technikę nadlewania betonu na beton?

Naprawa ubytków w betonie może wydawać się skomplikowana. Jednak okazuje się, że przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych staje się zadaniem prostym. Stosując odpowiednie produkty i postępując zgodnie z ogólnymi wytycznymi, każdy powinien poradzić sobie z naprawą ubytków w betonie. Trzeba jednak mieć świadomość, że realizacja większych projektów wymaga podjęcia działań w odpowiedniej skali i nierzadko również zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Czym uzupełnić ubytki w betonie?

Gdy pojawiają się ubytki w betonie nasuwa się pytanie czym je uzupełnić. Okazuje się, że najlepszym wyborem są specjalnie opracowane środki, w tym gruntujące środki chemiczne oraz zaprawy i wylewki o odpowiednio dobranym składzie. Dobór odpowiedniego produktu zależy od warunków w miejscu aplikacji oraz od rodzaju betonu, z jakiego wykonana jest dana konstrukcja. Szukając rozwiązania, które zapewni nam trwałe usunięcie ubytków w betonie i zabezpieczenie konstrukcji przed ponownym jej uszkodzeniem, warto sięgnąć po środki firm specjalizujących się w produkcji betonu i dodatków do betonu.

Jedną z ciekawszych ofert w tym zakresie ma firma MC-Bauchemie ze Środy Wielkopolskiej. To uznany wśród profesjonalistów producent domieszek do betonu, impregnatów, zapraw, wylewek i żywic stosowanych podczas produkcji betonu, wznoszenia i napraw masywnych konstrukcji betonowych, takich jak mosty, zbiorniki wodne, parkingi wielopoziomowe, hale oraz obiekty przemysłowe, komercyjne i mieszkalne. Co ważne, firma oferuje też szereg specjalistycznych domieszek do produkcji prefabrykatów betonowych i kilka serii środków do naprawiania i poprawiania właściwości istniejących konstrukcji betonowych.

Jeżeli zastanawiasz się czym uzupełnić ubytki w betonie na zewnątrz lub jak wyrównać zewnętrzne schody betonowe, to prawdopodobnie potrzebujesz jednego z produktów MC-Bauchemie ze Środy Wielkopolskiej. W ofercie dostępne są zarówno tzw. drobne wypełniacze i zaprawy do aplikacji ręcznej, jak i środki do aplikacji maszynowej, które sprawdzają się świetnie przy realizacji większych projektów. Zaletą produktów MC-Bauchemie jest ich skład. Firma opracowała kilka rodzajów wypełniaczy i zapraw z serii Nafufill i Zentrifix, które zawierają różne domieszki, co pozwala dobrać odpowiedni środek do wypełnienia dziur w każdej betonowej ścianie, konstrukcji i w każdym rodzaju betonu.

Naprawa ubytków w betonie krok po kroku

Naprawa ubytków w betonie to nie tylko samo wypełnienie ubytków i wyrównanie powierzchni schodów, ściany, elewacji, stropu czy posadzki. Chociaż przy zastosowaniu dobrych komponentów, nawet taki uproszczony zabieg może okazać się skuteczny przynajmniej przez jakiś czas. W celu uzyskania trwałego efektu i odpowiedniego wzmocnienia struktury wokół uszkodzenia warto wykonać odpowiednie prace przygotowawcze.

Zakres czynności realizowanych w ramach prac związanych z naprawą ubytków w betonie może obejmować:

  • czyszczenie powierzchni w miejscu uszkodzenia,
  • nanoszenie powłoki antykorozyjnej na zbrojnie,
  • gruntowanie i wzmacnianie oczyszczonej struktury,
  • uzupełnianie ubytków i wyrównywanie powierzchni
  • oraz zabezpieczanie i wzmacnianie nowej powierzchni betonowej.

Dokładne oczyszczenie ubytków i pęknięć z kruszącego się betonu to podstawa uzyskania jednolitej powierzchni, która odpowiednio przygotowana idealnie zwiąże wypełnienie. W innym przypadku niezwiązany pył i drobiny mogą powodować postępująca erozję struktury betonowej, co z czasem spowoduje nawrót usterki, prawdopodobnie w większej skali niż dotychczas. Warto mieć na uwadze, że w przypadku naprawy schodów zewnętrznych czy uzupełniania pojedynczych dziur w ścianie, czy posadzce betonowej można stosować środki gruntujące, które jednocześnie stanowią powłokę antykorozyjną zbrojenia i warstwę szczepną do wiązania wypełnienia. Dzięki temu kilka etapów prac można zrealizować w jednym procesie technologicznym. Do uzyskania takiego efektu dobrym wyborem będą jednokomponentowe środki do rozrabiania z wodą i nanoszenia pędzlem, takie jak Nafufill KMH i Zentrifix KMH.

Jak naprawiać kruszący się beton, pęknięcia i kiedy stosować technikę nadlewania?

Naprawa ubytków i pęknięć w betonie wymaga odpowiedniego podejścia. W każdym przypadku warto ustalić przyczynę powstania uszkodzenia. Dzięki temu można dobrać odpowiednie środki i zakres prac, które umożliwią trwałe usunięcie usterki. Przyjrzyjmy się jak postępować w przypadku typowych uszkodzeń konstrukcji betonowych, z którymi może mieć do czynienia niemal każdy właściciel nieruchomości.

Kruszący się beton

Kruszący się beton to zjawisko, które z czasem pojawia się na większości niezabezpieczanych regularnie powierzchni betonowych. Starzejący się beton staje się podatny na wnikanie wody, pyli i pod wpływem zmian temperatury z czasem coraz szybciej poddaje się erozji. Kruszący się beton powoduje powstawanie ubytków i nierówności, a nienaprawiane pęknięcia powodują kruszenie betonu na ich brzegach. Postępujące starzenie i kruszenie się betonu może doprowadzić do odsłonięcia zbrojenia i osłabienia wytrzymałości konstrukcji oraz jej odporności ogniowej.

 Jak naprawić kruszący się beton?

  • Przede wszystkim trzeba powstrzymać proces erozji struktury betonowej. W tym celu konieczne jest oczyszczenie powierzchni i skucie skruszałego betonu. Kolejnym krokiem jest naniesienie preparatu zabezpieczająco gruntującego.
  • W przypadku pojedynczych ubytków stosuje się środki aplikowane ręcznie, takie jak np. Nafufill KMH czy Zentrifix KMH. Zadaniem takiego środka jest związanie struktury betonu. Ograniczenie wnikania wody. Zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia, o ile jest odkryte oraz przygotowanie warstwy sczepnej do położenia szpachli wypełniającej ubytki i wyrównującej powierzchnię betonu.
  • Kolejnym etapem jest wyrównanie powierzchni. Do tego celu stosuje się dedykowane zaprawy, wylewki i szpachle.

Pęknięcia w betonie

W przypadku pęknięć w posadzkach jastrychowych do ich naprawy można stosować specjalną żywicę do wypełnienia szczelin. Jest to rozwiązanie szybkie i gwarantuje, że tak naprawiona nawierzchnia będzie miała pełną funkcjonalność i nośność. W innych przypadkach naprawa pęknięć może okazać się bardziej skomplikowana.

  • W przypadku pęknięć spowodowanych osiadaniem konstrukcji czy budynku trzeba najpierw ustalić, czy pęknięcie osiągnęło już swoje maksymalne rozmiary, czy proces cały czas postępuje. Jeżeli konstrukcja jest posadowiona na niestabilnym podłożu, to konieczne może okazać się wzmocnienie podłoża np. metodą iniekcji. Taki zabieg pozwala powstrzymać osiadanie konstrukcji i generowane przez ten proces naprężenia, które powodują pękanie konstrukcji betonowych. Odpowiednie środki do wzmacniania podłoża metodą iniekcji dostępne są w ofercie firmy MC-Bauchemie ze Środy Wielkopolskiej.
  • Po usunięciu przyczyny powodującej pękanie konstrukcji można przystąpić do naprawy pęknięcia w betonie. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie pęknięcia z pyłu i kruszącego się betonu. W niektórych przypadkach warto zwiększyć szczelinę, tak aby można było do niej swobodnie wprowadzić odpowiednią ilość wypełniacza czy zaprawy. Do tego celu można użyć szlifierki kątowej lub młota do skuwania betonu. W trakcie czyszczenia szczelin trzeba zwrócić uwagę na to czy nie zostało odkryte zbrojenie. Jeżeli tak, to konieczne będzie jego zabezpieczenie antykorozyjne.
  • Ostatnim etapem jest wypełnianie szczelin i ubytków spowodowanych pęknięciem betonu. Dobór odpowiednich szpachli, zapraw czy wylewek zależy od rodzaju naprawianej powierzchni jej obciążenia i ekspozycji na zmieniające się temperatury, wilgoć i promieniowanie UV. Odpowiednie środki do wypełnienia dziur po pęknięciach w ścianie, posadzce, stropie czy elewacji można znaleźć w katalogu MC-Bauchemie.

Nadlewania betonu na beton

W przypadku naprawy posadzek i nawierzchni betonowych dobrym rozwiązaniem może okazać się nadlanie dodatkowej warstwy betonu. W ten sposób można szybko i dokładnie wyrównać ewentualne różnice poziomów i uzyskać jednorodną wierzchnią warstwę posadzki betonowej. Nadlany beton wykańcza się i zabezpiecza dokładnie tak samo jak wszystkie nowe posadzki betonowe, co pozwala uzyskać efekt idealnej nowej posadzki. Przed przystąpieniem do nadlewania betonu na beton, warto oczyścić starą posadzkę z pyłu i kruszącego się betonu. Jeżeli to konieczne, trzeba zabezpieczyć antykorozyjnie odsłonięte elementy zbrojenia. Warto wzmocnić starą powierzchnię betonową odpowiednim środkiem gruntującym, który będzie dobrze wiązać nadlewaną warstwę świeżego betonu.

Jak naprawić ubytki w betonie - poradnik
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123