Nowa Filharmonia w Szczecinie

Szczecin - Polska

Uniwersyteckie miasto Szczecin liczy 410 000 mieszkańców i jest siódmą co do wielkości metropolią w Polsce. Stare hanzeatyckie miasto leży nad Odrą na północnym zachodzie, niedaleko granicy z Niemcami i jest rosnącym centrum handlowym. Do jego zabytków z przeszłości należy Zamek Książęcy i Bazylika Katedralna św. Jakuba. Nowa filharmonia, ukończona w 2015 r., dodała miastu szczecińskiemu wyraźnego architektonicznego akcentu, a jednym z inicjatorów jej budowy był MC.
Planowanie nowej sali koncertowej dla renomowanej Filharmonii Szczecińskiej rozpoczęło się w 2004 roku. Od lat 50-tych XX wieku orkiestra grała w sali widowiskowej ratusza. Jej nowa siedziba miała powstać dokładnie w miejscu, które zajmował stary dom koncertowy od 1884 roku, aż do momentu zbombardowania go w czasie II wojny światowej, a następnie wyburzenia w latach 60-tych XX wieku. Pod kierunkiem architektów Fabrizio Barozzziego i Alberto Veiga z Barcelony, w najbardziej wysuniętej na zachód metropolii Polski powstała lśniąca ikona sztuki budowlanej. Została uroczyście zainaugurowana na przełomie 2014/2015 roku, od tego czasu otrzymała szereg wyróżnień, w tym upragnioną nagrodę im. Miesa van der Rohe'a w maju 2015 roku.
Mies van der Rohe Award w maju 2015 r. Długie podróże do tego miejsca

Prace nad pięciokondygnacyjnym budynkiem z dwoma salami koncertowymi o pojemności 953 i 192 rozpoczęły się w kwietniu 2011 roku. Miasto Szczecin zleciło realizację projektu wykonawcy robót budowlanych firmie Warbud, a Warbud z kolei złożył zamówienie na dostawę betonu do szczecińskiego zakładu produkcyjnego Thomas Beton Polska. Jako zaufany partner oferujący niezbędne know-how technologiczne w zakresie betonu i domieszek, do zespołu włączono także firmę MC. Ponieważ zakłady betoniarskie były zlokalizowane na obrzeżach miasta i - szczególnie w godzinach szczytu - czas dostawy mógł się wydłużyć do pełnej godziny, transport betonu stanowił wyzwanie.
Dlatego też technolodzy betonu Thomas Beton i MC zdecydowali się na receptury oferujące długotrwałą konsystencję: w przypadku betonu niższej klasy - do C20/25 - postawili na środek płynny Muraplast FK 44, a w przypadku betonów C25/30 i C30/37 na MC-Power Flow 2237, wysokowydajny superplastyfikator oparty na zaawansowanej technologii polimerów MC. Te preparaty betonowe zostały użyte do wykonania fundamentów, ścian, klatek schodowych i słupów, podpór budynku oraz jego podziemnego parkingu.

Laureat wielu nagród: Nowa Filharmonia w Szczecinie otrzymała wiele wyróżnień, w tym upragnioną
Laureat wielu nagród: Nowa Filharmonia w Szczecinie otrzymała wiele wyróżnień, w tym upragnioną "Nagrodę Miesa van der Rohe dla Architektury Europejskiej".
© MC-Bauchemie 2016


Wygładzanie drogi do sukcesu za pomocą odpowiednich plastyfikatorów

Muraplast FK 44 wykazuje silny efekt skraplania nawet przy małych ilościach domieszek, co pozwala na lepsze zwilżenie i rozpuszczenie cementu. MC-Power Flow 2237 szybko i równomiernie miesza się z betonem, uzyskując długotrwały efekt easy-flow. Jego specjalna kombinacja aktywnych składników umożliwia uzyskanie stabilnego betonu o wysokiej spójności w całym zakresie konsystencji. W okresie zimowym dodano również przyspieszacz do utwardzania Centrament Rapid 610, a w miesiącach letnich hamulec Centrament Retard 350 w celu skompensowania wpływu temperatury na beton. Dzięki temu Thomas Beton i MC byli w stanie spełnić wszystkie wymagania wykonawcy i klienta, co znacznie przyczyniło się do sukcesu tej niezwykłej konstrukcji.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123