Zastosowanie systemu ochrony

Powłoka posadzkowa parkingu wielopoziomowego lub podziemnego jest nakładana w kilku oddzielnych etapach. Po przygotowaniu i zagruntowaniu podłoża w niektórych przypadkach nakładana jest szpachlówka wyrównawcza i membrana mostkująca rysy. Następnie nakładana jest warstwa ścieralna i zamykająca.

Na profesjonalnie zorganizowanym placu budowy operacje te będą realizowane razem choć na różnych polach w celu uzyskania maksymalnej efektywności czasowej. Rezultatem profesjonalnej apliakcji jest wytworzenie elastycznej i nieprzepuszczalnej powłoki posadzkowej, która przez dziesiątki lat zapewni ochronę i zabezpieczy beton przed penetracją płynów, a jego zbrojenie przed korozją.

1
Działania przygotowawcze

Przed nałożeniem powłoki posadzkowej sąsiednie elementy, takie jak drzwi, listwy przypodłogowe, szyny zabezpieczające przed uderzeniami, osłony narożników i profile połączeniowe powinny być oklejone folią z tworzywa sztucznego w celu zabezpieczenia ich przed zabrudzeniem żywicą. Elementy, które można zdemontować należy usunąć i przechowywać w innym miejscu na budowie. Wykonawca będzie musiał uzupelnić mniejsze niedoskonałości i nierówności posadzki szybkosprawną zaprawą, a następnie zeszlifować powierzchnię po jej stwardnieniu. Uszkodzone krawędzie dylatacji są reprofilowane. Dylatacje konstrukcyjne zabezpiecza sie przed zalaniem żywicą, a szczeliny pozorne wypełnia i następnie ponownie nacina po wykonaniu powłoki posadzkowej.

Materiały posadzkowe przygotowuje się (miesza) w osobnym specjalnie przygotowanym do tego miejscu, osłoniętym przed deszczem i słońcem oraz w razie potrzeby zabezpieczonym przy pomocy np. folii. Wskazane jest zapewnienie w tym miejscu ciągłej dostępności do zgromadzonych materiałów po to, aby uniknąć zakłóceń w pracy. W tym miejscu  przechowujemy również narzędzia niezbędne do układania i materiały czyszczące. Po zmieszaniu żywica jest transportowana na wózkach z miejsca składowania i mieszania do miejsca, które w którym ma być wbudowana.

2
Mieszanie

Powłoki z żywic syntetycznych zazwyczaj dostarczane są w postaci zestawów dwuskładnikowych. Przed układaniem składniki żywicy i utwardzacza są starannie mieszane ze sobą na niskich obrotach (ok. 300 - 400 obr./min.) za pomocą wydajnego urządzenia mieszającego. Przestrzeganie czasów mieszania zalecanych w instrukcji technicznej jest niezbędne dla zapewnienia jednorodności materiału. Po wymieszaniu żywica jest przelewana do drugiego, czystego pojemnika i ponownie ostrożnie mieszana ("przelewanie"). Gotową do użycia mieszankę żywiczną należy natychmiast przetransportować na miejsce przygotowane do układania posadzki i rozpocząć prace bez dalszej zwłoki.

3
Gruntowanie

Pierwszą warstwę systemu posadzkowego stanowi środek gruntujący. Zazwyczaj jest to żywica syntetyczna o niskiej lepkości, którą najpierw rozprowadza się za pomocą gumowych rakli, a następnie wyrównuje i wciera ruchem poprzecznym w przygotowane podłoże betonowe za pomocą dobrej jakości wałków o krótkiej lub średniej długości runa. W celu poprawy przyczepności kolejnych warstw, jeszcze płynną, świeżą warstwę gruntującą można lekko przesypać suszonym piaskiem kwarcowym. Jest to szczególnie ważne, gdy następna warstwa nie może być nałożona w wymaganym przedziale czasowym.

4
Zdrapanie i wyrównanie powłoki

Drugą warstwą powłoki posadzkowej jest w wielu przypadkach szpachlówka zamykająca pory oraz wyrównująca podłoże. Zapewnia ona uzyskanie wysokiej jakości, równej i szczelnej nawierzchni. Szpachlówka powstaje przez wymieszanie żywicy gruntującej z drobnym, wysuszonym piaskiem kwarcowym. Związaną szpachlówkę należy przeszlifować, likiwduje to drobne wady oraz poprawia przyczepność następnej warstwy. Do nakładania szpachlówki stosuje się pace stalowe lub gumowe. Podobnie jak w przypadku gruntowania, świeżą warstwę szpachlową można przesypać suszonym ogniowo piaskiem kwarcowym celem poprawy przyczepności lub pogrubienia warstwy.

 

Systemy powłok OS 10 i OS 11 zawsze posiadają membranę hydroizolacyjną. W związku z tym, w przypadku takich systemów należy zawsze nakładać szpachlówkę i delikatnie posypywać ją suchym piaskiem kwarcowym, tak aby membrana tworzyła warstwę o równomiernej grubości i niezawodnie oraz trwale wiązała się z podłożem.

5
Górna warstwa zamykająca

Warstwa nawierzchniowa jest górną warstwą powłoki posadzkowej na parkignu podziemnym. Zazwyczaj składa się ona z żywicy syntetycznej, którą montuje się np. za pomocą rakli, gumowych pływaków, kielniaków zębatych i wałków ze skóry jagnięcej. Ponieważ górna warstwa powłoki ma bezpośredni kontakt z oponami pojazdu, musi być odporna na ścieranie. Dlatego należy preferować żywice epoksydowe lub KineticBoost®. Jeśli warstwa ścieralna ma pokrywać pęknięcia w betonie zbrojonym, jest ona połączona z dodatkową membraną wykonaną z poliuretanu lub żywic KineticBoost®. Już w trakcie procesu planowania inżynierowie konsultanci powinni określić dalsze właściwości użytkowe, np. antypoślizgowość, estetykę i odporność na promieniowanie UV.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123