Wyzwania i Rozwiązania

Konwencjonalna budowa tunelu zawsze stanowiła duże wyzwanie inżynieryjne. Sukces zależy nie tylko od starannego planowania i wykonania, ale przede wszystkim od optymalnego współdziałania między technologią, użytymi maszynami, a zastosowaną chemią budowlaną. Choć nawet z najlepszym planowaniem, technologią i optymalną realizacją budowy w zależności od napotkanych skał lub gleby, mogą pojawić się problemy podczas wykopów czy odwiertów. Aby zapewnić, że projekt budowy tunelu zakończy się sukcesem, MC oferuje rozwiązania systemowe dostosowane do indywidualnych wymagań i obejmujące wszystko, od wykopuy po naprawę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w dużych projektach międzynarodowych, nasze systemy produktów zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić pełną satysfakcję i sukces Twjego projektu.

KONDYCJONOWANIE GLEBY W TECHNOLOGII EPB (Earth Pressure Balance)

Skuteczne, maszynowe tunelowanie

Nieodłączne bezpieczeństwo i wydajność mechanicznego tunelowania sprawia, że jest on szczególnie odpowiedni w trudnych obszarach geologicznych i projektach śródmiejskich. Oprócz metod chwytakowych i szlamowych, technologia EPB (bilans ciśnienia ziemi) jest szczególnie skuteczna, ponieważ oferuje pewne korzyści ekonomiczne w wierceniu tuneli. Efektywne wykorzystanie osłon EPB w TBM (maszynach do wiercenia tunelowego) zapewnia równomierne podparcie powierzchni roboczej. W celu spełnienia wymagań stawianych wykopanym glebom służącym jako podłoże nośne należy przeprowadzić odpowiednie jej kondycjonowanie. MC-Montan Drive to środki kondycjonujące specjalnie dostosowane do warunków geologicznych, umożliwiając maszynie osiągnięcie wysokich prędkości posuwu tunelowego przy wysokim poziomie bezpieczeństwa i przyjaznym efekcie dla środowiska.

ZAPRAWA PIERŚCIENIOWA DO WYPEŁNIANIA I STABILIZACJI

Niezawodnie osadzone profile tunelowe poprzez indywidualnie zaprojektowane systemy zapraw

Pierścieniowa szczelina, która powstaje podczas między tarczą, a wybieranym materiałem jest wypełniana zaprawą iniekcyjną, aby zminimalizować osiadanie powierzchni i ustabilizować luźną skałę. Wstrzykiwana do przestrzeni pierścieniowej na całej powierzchni zaprawa jest formułowana pod kątem sztywności i wartości wytrzymałości wyrównanych z wartościami otaczającego materiału skalnego. MC posiada szereg jednoskładnikowych i dwuskładnikowych formulacji uszczelniaczy szczelin pierścieniowych MC-Montan Grout, które można dostosować do warunków skalnych, specyficznych dla projektu budowy tunelu. Oznacza to, że każdy profil tunelu jest wyposażony w optymalne rozwiązanie dla minimalnego osiadania.

SPECJALNOŚĆ – CHEMIA PRZYPISANA DO TECHNOLOGII MASZYN

Kompletny system z jednego źródła

W budowie tuneli zgodność między sprzętem mechanicznym, a specjalistyczną chemią jest równie ważna dla powodzenia projektu, jak staranne planowanie i wykonanie. MC oferuje kompletne, zintegrowane systemy składające się zarówno ze sprzętu, jak i chemii, pomagając osiągnąć wysoką wydajność w kondycjonowaniu gleby i uszczelnianiu tarczy. HDT-Montan Device CT tworzy piankę o optymalnej jakości, aby uzyskać doskonałe rezultaty kondycjonowania gleby, nawet w trudnych warunkach geologicznych. W celu uszczelnienia osłony tarczy niezbędne jest posiadanie zarówno wysokowydajnych mas uszczelniających, jak i zoptymalizowanej technologii pompowania i transportu. Dzięki naszej specjalistycznej pompie i uszczelniaczom możesz zapewnić, że osłona tarczy pozostaje nieprzepuszczalna.

SEGMENTY TUNELOWE NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

Maksymalna jakość i trwałość betonu segmentów tunelowych

Segmenty tunelu muszą wytrzymać nie tylko siły wywierane na nie przez skałę, ale także ciśnienia generowane podczas jazdy tunelowej. Dlatego niezbędne są odpowiednio wzmocnione konstrukcje, oparte na betonie o wysokiej wydajności. MC jest w stanie zapewnić kompleksową ofertę produktów obejmującą superplastyfikatory, przyspieszacze utwardzania, opóźniacze, stabilizatory, środki napowietrzające, domieszki do betonu i środki antyadhezyjne. Wspólnie z naszymi ekspertami w dziedzinie technologii betonu, będziesz w stanie stworzyć kompletne rozwiązanie systemowe indywidualnie dopasowane do Twojego projektu, zapewniając najwyższą jakość i trwałość segmentom tunelu.

ROZWIĄZANIA DO ZABEZPIECZENIA, USZCZELNIANIA, WZMOCNIENIA I WYGŁADZANIA POWIERZCHNI

Jakość i bezpieczeństwo w konwencjonalnym tunelowaniu

Konwencjonalne tunelowanie z wykorzystaniem technik „wydobywania ręcznego” jest nadal stosowane w projektach infrastrukturalnych na całym świecie. W tym przypadku beton natryskowy stosowany jest przede wszystkim jako tymczasowy środek do konsolidacji i uszczelniania materiału in situ oraz do wygładzania wykopanych części. Jako sposób na wzmocnienie krawędzi skały służy również do zamykania szczelin i zapobiegania tworzeniu się małych wnęk przy profilowaniu. Dzięki ofercie MC obejmującej superplastyfikatory, opóźniacze, domieszki do betonu i przyspieszacze utwardzania, możesz stworzyć idealny beton natryskowy do swojego zastosowania, zarówno w procesie natryskiwania na mokro, jak i na sucho.

MEMBRANY USZCZELNIAJĄCE DO TUNELU

Jakość i niezawodność konstrukcji tunelu

Uszczelnianie w konwencjonalnym tunelowaniu odbywa się za pomocą plastikowych lub natryskowych membran uszczelniających. Oba systemy mają wspólny cel - zapewnienie szczelności tunelu przez planowany okres życia wynoszący ponad 100 lat. Ten cel stawia szczególnie wysokie wymagania systemom uszczelniającym, które muszą chronić konstrukcję nośną oraz instalacje techniczne, aby zapewnić bezawaryjną pracę. Uszczelnienie musi wytrzymać zarówno naprężenia chemiczne, jak i mechaniczne.

 

Membrana MC-Montan Shot Seal MC zapewnia mocne i elastyczne rozwiązanie hydroizolacyjne dla projektów tunelowania. Może być również stosowana w przypadku napotkania trudnych geometrii, takich jak obszary struktur stacji, przejścia krzyżowe lub tunele dostępu.

ŚRODKI DO STABILIZACJI, NAPRAW I HYDROIZOLACJI

Minimalizacja ryzyka podczas tunelowania

Pomimo najlepszego planowania, wysokowydajnych technologii i optymalnego wykonania konstrukcji, problemy mogą pojawić się podczas wykopów, w zależności od napotkanej skały i gleby. W takich przypadkach należy zastosować odpowiednie środki, aby utrzymać wymagane tempo pracy przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa. MC-Montan Injekt i MC-Injekt oferują wysokowydajne, szybkie w działaniu, niezawodne i trwałe systemy wtrysku do stabilizacji i uszczelniania skał, hydroizolacji powierzchni i spoin oraz wypełniania pęknięć i ubytków. Wszystkie systemy można stosować w czasie prac, co minimalizuje ryzyko pogorszenia konstrukcji, a w przyszłości zmniejsza koszty napraw i konserwacji.

 

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123