Mega-projekt w Singapurze

Singapur - Azja

Singapur, miasto w Azji Południowo-Wschodniej, stale boryka się z poważnymi wyzwaniami związanymi z zapewnieniem władzy ponad pięciu milionom jego mieszkańców. Aby uniknąć groźby przeciążenia i tak już przeciążonych linii energetycznych w kraju, na początku 2013 roku państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Singapore Power rozpoczęło budowę dwóch głęboko położonych tuneli kablowych, w których systemy wtryskowe MC są bardzo zintegrowane z postępem projektu.
Projekt o łącznej wartości 2 mld dolarów singapurskich (około 1,3 mld euro) jest największym zamówieniem, jakie kiedykolwiek zostało udzielone przez Singapore Power. Obejmuje ono budowę dwóch przesyłowych tuneli kablowych, jednego biegnącego wzdłuż osi północ-południe o długości 18,5 km i drugiego biegnącego ze wschodu na zachód na długości 16,5 km. Tunele są wiercone i wydmuchiwane na głębokości od 60 metrów do średnicy wewnętrznej 6 metrów - to herkulesowe zadanie powierzone pięciu firmom budowlanym, a określony termin sześciu lat kończy się w 2018 roku.
Testy próbne stanowią przekonywujący dowód

Oba tunele o łącznej długości 35 kilometrów są obecnie wiercone, a następnie wybite rurkami. Pojawiły się problemy w postaci nieszczelności na złączach rur oraz pęknięć zarówno wodonośnych jak i suchych w innych miejscach. To skłoniło Singapore Power do poszukiwania rozwiązania gwarantującego trwałe i niezawodne uszczelnienie. Ciśnienie wody wynoszące 6 barów, panujące na głębokości 60 metrów, stanowiło szczególnie trudny zestaw wymagań. Poddany testowi próbnemu 1:1, zakrojonemu na szeroką skalę w warunkach terenowych, w celu udowodnienia jego jakości, system MC-Injekt został ostatecznie wybrany jako zwycięzca ucieczki. Właściwości uszczelniające systemu MC-Injekt zostały uznane za tak niezwykłe, że uzyskał on wyłączną zgodę dewelopera na cały projekt budowlany.

Trzystopniowy proces iniekcji MC zapewnia trwałą hydroizolację systemu tuneli dostawczych w Singapurze.
Trzystopniowy proces iniekcji MC zapewnia trwałą hydroizolację systemu tuneli dostawczych w Singapurze.
© MC-Bauchemie 2016


Wstrzyknięcie trzyetapowe

Wybrane rozwiązanie z systemem MC-Injekt polega na pierwszym wstrzyknięciu kurtyny z pianki elastomerowej MC-Injekt 2033 o niskiej lepkości, aby zapobiec penetracji wody wzdłuż wykładziny tunelu. Bezpieczne, tymczasowe uszczelnienie, które zapewnia, pozwala na drugą iniekcję żywicy elastomerowej MC-Injekt 2300 jako trwałego, elastycznego wypełnienia pęknięć, spoin i ubytków. Optymalne wykończenie uzyskuje się poprzez trzecią i ostatnią iniekcję żywicy epoksydowej duromentu MC-DUR 1264FF. Oferując wysoką wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, zapewnia to trwałe i sztywne uszczelnienie ostatnich szczelin w suchej konstrukcji. Aby zapewnić optymalne wyniki, wszyscy aplikanci muszą posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu IRP (Injection, Repair and Protection) oraz odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich kompetencje nabyte na kursach praktycznych prowadzonych we współpracy z MC przez centrum szkoleniowe branży budowlanej BZB e.V. w Wesel w Niemczech.
Szkielet Singapuru

Na dwa lata przed zakończeniem projektu osoby odpowiedzialne za projekt z optymizmem patrzą na jego przebieg: "Głębokie tunele kablowe stworzą kręgosłup zasilania w Singapurze, z dobrym skutkiem dla przyszłych pokoleń", zapewnia Wong Kim Yin, Dyrektor Generalny Grupy Singapore Power. A systemy MC przyczyniają się do tego, że tak właśnie będzie.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123